Aktivní dovolená

Aktivní dovolená

Aktivní dovolená

Pokud chcete vyrazit na aktivní dovolenou, pak budou nedílnou součástí vašeho každodenního programu sportovní aktivity všeho druhu. Na rozdíl od dovolené na pláži tak budete relaxovat při různých sportech a dalších fyzických aktivitách. Ty mohou zahrnovat jak extrémní sporty, tak i nenáročné procházky. Pohyb a sport mají pozitivní vliv na vaše tělo a podporují vaši kondici. Koneckonců, smyslem jakékoliv dovolené je udělat něco dobrého pro svého ducha i tělo.

Tip: Doporučené ubytování dle ČR: Nejlepší ubytování dle lokalit

Co lze podniknout na aktivní dovolené

Co lze podniknout na aktivní dovolené

Činnosti na aktivní dovolené se budou lišit v závislosti na vašich osobních preferencích a fyzické zdatnosti. A samozřejmě závisí také na možnostech zvolené prázdninové destinace.

Nejoblíbenější sporty, které se na dovolené praktikují, jsou vodní sporty v létě a zimní sporty v zimě. Vodní sporty zahrnují plavání, surfování, windsurfing, plachtění, kite surfing, potápění, veslování a kanoistiku. V zimě je pak oblíbené obzvláště lyžování a snowboarding, stejně jako běh na lyžích, sáňkování a bruslení.

Pokud nebudete letní dovolenou trávit u jezera, řeky nebo moře, můžete místo toho vyrazit na rozsáhlé túry, objevovat krajinu na kole, vyšplhat se po strmých útesech, hrát golf nebo se jen tak projít a užívat si přírodu. I v zimě se můžete vydat na sněžnicích nebo podnikat dlouhé procházky třpytícím se sněhem. Pohyb a sport na čerstvém vzduchu jsou ideálními aktivitami pro vaši aktivní dovolenou v každém ročním období.

Hotely často nabízejí programy pro volný čas, které slibují různou fyzickou aktivitu. Nabídka se pohybuje od fitness kurzů, tenisu a golfu až po společné cyklistické a turistické výlety. Zjistěte si předem informace o nabídkách v okolí svého hotelu či prázdninového ubytování. Můžete se tak dokonale na svoji aktivní dovolenou připravit.

Jak již bylo zmíněno výše, můžete sami určit intenzitu svých aktivit a sportovního programu. Někdo dává přednost přísnému denní plánu, který je fyzickou výzvou, jiný si naplánuje uvolněnější a odpočinkový plán, který rozloží jednotlivé aktivity po celý den. Během aktivní dovolené je však často v popředí jeden sport. Mezi nejoblíbenější aktivní dovolenou tohoto druhu patří dovolená na lyžích, na plachetnici, dovolená spojená s potápěním nebo jízdou na koni.

Kam můžete jet na aktivní dovolenou?

Kam můžete jet na aktivní dovolenou?

Aktivní dovolenou můžete zažít kdekoli chcete. Některé prázdninové destinace jsou však pro aktivity a sporty vhodnější než jiné. Ideální jsou zpravidla cíle mimo města, která jsou v blízkosti přírody. Pokud již víte, kterým aktivitám a sportu se chcete během své dovolené věnovat, měli byste si vybrat cílovou destinaci tak, aby tam aktivitu bylo možné provozovat.

Pokud chcete využívat fitness program s jógou, pilates nebo spinningem, aktivní dovolená v hotelu je rozhodněvýhodou. Samozřejmě záleží na typu hotelu a příslušných nabídkách. Zejména sportovní hotely jsou díky své široké nabídce pro aktivní dovolenou ideální. Každý den se zde nabízí řada fitness kurzů a sportů. Kromě toho je obvykle k dispozici fitness centrum, sportovní hřiště a další příležitosti k individuálním fyzickým aktivitám.

Pokud dáváte přednost sportům, které lze provozovat pouze venku, jako je lyžování, plachtění nebo pěší turistika, na typu ubytování nezáleží. Je tedy jedno, jestli se ubytujete v hotelu, penzionu nebo v apartmánu.

Nevíte přesně, kam vlastně chcete vyrazit, ale chtěli byste podniknout aktivní dovolenou? Poté můžete prověřitnabídky různých cestovních kanceláří. Ty většinou nabízejí aktivní dovolenou jako zájezd, což znamená, že nabízí dvě služby, ubytování a dopravu, v balíčku za jednu cenou. Cestovní kancelář pro vás již připravila aktivní dovolenou. Musíte jen najít ten správný balíček pro vás, který nabízí vhodné ubytování ve vámi preferované prázdninové destinaci a atraktivní aktivity.

Oblíbené turistické destinace pro aktivní dovolenou pro lyžování, turistiku, cyklistiku a horolezectví jsou Krkonoše, Šumava nebo Alpy. Severní a Baltské moře jsou zase ideální pro plachtění, windsurfing a kite surfing nebo pro dlouhé procházky po písčitých plážích. Pro aktivní dovolenou jsou oblíbené také pobřeží Francie, Španělska a Portugalska, kam každý rok vyráží nespočet surfařů a milovníků kite surfingu. Potápěči zase nacházejí své štěstí kolem středomořských ostrovů Elba, Korsika, Mallorca a Sardinie i ostrovního státu Malta. A nesmíme zapomenout ani na populární potápěčská místa jako je Chorvatsko, Tenerife, Costa Brava a sopečný ostrov Madeira.

Skandinávské země jako Dánsko, Norsko, Švédsko a Finsko jsou ideální pro objevování rozsáhlých lesů a hor, aťuž pěšky nebo na horském kole. Skandinávie je známá také díky ideálním podmínkám pro plachtění. Jak vidíte, existuje řada prázdninových destinací, které jsou ideální pro aktivní dovolenou.

Aktivní dovolená s dětmi

Aktivní dovolená s dětmi

Aktivní dovolenou můžete strávit sami, s přáteli nebo i s celou rodinou včetně dě. Většinu aktivit lze s dětmi totiž provádět od jejich 3 let. Ať už jezdíte na lyžích, máte rádi pěší túry nebo výlety na kole - vaše děti nemusí zůstat doma. Pokud ještě nejezdí na vlastním kole, své děti můžete vzít na výlet na kole v dětské sedačce. Vyjížďky na lodí, ať už na kajaku nebo plachetnici, lze s dětmi podniknout také. Existuje mnoho dalších aktivit a sportů, které můžete s dětmi na aktivní dovolené provádět, jako je plavání, minigolf, horolezectví, jízda na koni nebo badminton. Pokud cestujete s dětmi, musíte však být ohleduplní a své tempo přizpůsobit tempu malých. Měli byste také předem zjistit, zda jsou nabídky proveditelné s dětmi a zda není pro účast stanovený  minimální věk.

Pobyty v okolí8