Boubínský prales: Přírodní krása a zajímavosti jednoho z nejstarších pralesů v České republice

Boubínský prales, známý také jako Boubín, je jedním z nejcennějších a nejstarších pralesů v České republice. Nachází se v jihočeském okrese Prachatice, v srdci Šumavy, a jeho historie sahá až do 12. století. Tento přírodní poklad, který se rozkládá na ploše 666 hektarů, je domovem bohaté a rozmanité fauny a flóry, a přitahuje turisty z celého světa. V následujícím článku se podíváme na přírodní krásu a zajímavosti Boubínského pralesa, které jistě stojí za to navštívit.
Přírodní krása Boubínského pralesa

Tip: Doporučené levné ubytování na Šumavě a okolí: Nejlepší wellness pobyty na Šumavě

  1. Starobylé stromy

Boubínský prales je proslulý svými starobylými stromy, z nichž některé jsou staré více než 400 let. Nejcennějšími druhy jsou smrk ztepilý, jedle bělokorá a buk lesní, které spolu vytvářejí jedinečnou atmosféru pralesa.

  1. Různorodá fauna

Prales je domovem mnoha druhů zvířat, jako jsou jeleni, srnci, prasata divoká, rys ostrovid a vzácně i vlci. Boubínský prales také poskytuje útočiště pro ohrožené druhy ptáků, jako je tetřev hlušec, puštík bělavý a výr velký.

  1. Květena

Boubínský prales se může pochlubit bohatou květenou, včetně několika vzácných druhů rostlin, jako jsou lilie zlatohlavá, vemeník dvoulistý a vrba rozmarýnolistá. V jarních a letních měsících se prales stává jedním velkým barevným symbolem přírodní krásy.

Zajímavosti Boubínského pralesa

  1. Boubínská rozhledna

Boubínská rozhledna, která se nachází na vrcholu hory Boubín (1362 m n. m.), je jednou z nejvýznamnějších atrakcí pralesa. Tato dřevěná stavba, postavená v roce 1906, nabízí nádherný výhled na okolní krajinu a Šumavskské hory. Rozhledna je přístupná pěšky po naučné stezce, která vede skrz prales a poskytuje mnoho informací o místní fauně a flóře.

  1. Naučná stezka Boubínský prales

Naučná stezka Boubínský prales je přibližně 5 km dlouhá a vede návštěvníky skrz nejrůznější části pralesa, poskytujíc tak jedinečný pohled na přírodní bohatství a rozmanitost tohoto místa. Po cestě se nacházejí informační tabule, které poskytují podrobnosti o ekologii, historii a ochraně pralesa.

  1. Lesní hřbitov

Na okraji Boubínského pralesa se nachází lesní hřbitov, který slouží jako připomínka válečných událostí druhé světové války. V letech 1944 až 1945 bylo v těsné blízkosti pralesa zřízeno pracovní tábořiště pro válečné zajatce. Mnoho z nich zde zemřelo a bylo pohřbeno právě na tomto lesním hřbitově.

  1. Boubínské jezírko

Nedaleko od Boubínského pralesa se nachází Boubínské jezírko, malebná vodní plocha obklopená zelenými lesy. Toto místo je ideální pro pikniky, odpočinek nebo pozorování vodního ptactva.

Závěrem

Boubínský prales je jedním z nejcennějších přírodních pokladů České republiky a zároveň významným symbolem Šumavy. Jeho neopakovatelná atmosféra, bohatá fauna a flóra a zajímavosti jako Boubínská rozhledna, naučná stezka či lesní hřbitov lákají turisty z celého světa. Pokud máte možnost navštívit tento jedinečný kraj, určitě neváhejte – Boubínský prales je skutečným pokladem, který stojí za to poznat.

Pobyty v okolí8