Černé jezero: Tajemný klenot Šumavy

Černé jezero, známé také jako Černý rybník, je jedním z nejkrásnějších a nejzáhadnějších jezer v českém národním parku Šumava. Toto malebné jezero, ležící ve výšce 1 002 metrů nad mořem, má rozlohu 18,4 hektarů a je největším a nejhlubším ledovcovým jezerem v České republice. Pro milovníky přírody, turistiku a tajemství je Černé jezero ideální destinací k prozkoumání.

Historie a vznik

Černé jezero vzniklo zhruba před 10 000 lety, kdy se ledovce stáhly z území dnešní Šumavy. Ledovcové jezero bylo vytvořeno následkem eroze a usazenin, které zanechaly ledovce. Jméno "Černé" jezero je odvozeno od tmavé barvy vody, která je dána přítomností rašeliny a nízkým obsahem vápníku. Místní legendy vyprávějí příběhy o černých vodních vílech, které obývají tajemné hlubiny jezera.

Tip: Doporučené ubytování na Šumavě a okolí: Nejlepší ubytování na Šumavě pro rodiny s dětmi

Flora a fauna

Černé jezero je obklopeno bohatou a rozmanitou flórou a faunou, která zahrnuje několik chráněných druhů rostlin a živočichů. Ve vlhkých rašeliništích kolem jezera roste vzácná bažina rojovníková, která je symbolem Šumavy. Mezi další rostliny, které zde můžeme najít, patří například klikva bahenní, suchopýr pochvatý či vstavač mužský.

Mezi živočichy, kteří žijí v okolí jezera, patří obojživelníci, jako je například čolek horský, ale také ptáci, jako je tetřívek obecný nebo datel černý. Na březích jezera se mohou vyskytovat také různé druhy savců, jako je jelen evropský nebo kamzík horský.

Turistika a aktivity

Černé jezero je populárním místem pro turistiku, cyklistiku a další aktivity. V okolí jezera se nachází několik značených turistických tras, které vedou k dalším zajímavým místům, jako je například Prášilské jezero nebo Plešné jezero. Tyto trasy nabízejí nádherné výhledy na krajinu a příležitost objevovat místní přírodu.

Během zimních měsíců je okolí Černého jezera oblíbené pro běžecké lyžování a sněžnicové túry. Navíc se v blízkosti jezera nachází několik horských chat a penzionů, které nabízejí ubytování a stravování pro turisty.

Přístup a ochrana

Přístup k Černému jezeru je možný pěšky nebo na kole z několika směrů, nejčastěji z obce Železná Ruda, Prášily nebo Modrava. Vzhledem k tomu, že jezero leží v chráněné krajinné oblasti národního parku Šumava, je nutné dodržovat zákony a pravidla parku, aby byla zaručena ochrana místní přírody.

Návštěvníci by měli zůstávat na značených cestách, aby minimalizovali dopad na citlivou flóru a faunu v oblasti. Je zakázáno kempovat, rozdělávat oheň nebo sbírat rostliny. Při pozorování divoké zvěře je důležité udržovat dostatečný odstup a nezasahovat do jejich života.

Černé jezero je fascinující a malebné místo, které přitahuje milovníky přírody a turistiku z celého světa. Jeho tajemná atmosféra, bohatá flora a fauna a nádherné okolí v srdci Šumavy činí toto jezero jedinečným klenotem, který stojí za návštěvu. Při plánování výletu na Černé jezero je důležité respektovat místní přírodu a dodržovat pravidla národního parku, aby byla zachována krása a zdraví této vzácné krajiny pro budoucí generace.