Cestování a turistika: Průzkum kouzel Moravského krasu

Moravský kras je jedním z nejkrásnějších a nejzajímavějších krasových území v České republice. Tato oblast nabízí mnoho možností pro cestování a turistiku, které spojují návštěvníky s tajemstvím a krásou podzemního světa. V tomto článku se podíváme na nejznámější jeskyně Moravského krasu a jejich jedinečný příběh.

Moravský kras

 1. Jeskyně Balcarka

  Jeskyně Balcarka je známá svými barevnými krápníkovými útvary a impozantními prostory. Prohlídková trasa zahrnuje také Kostelní síň a Křížovou chodbu, které představují fascinující skalní útvary.

  Tip: Doporučené ubytování Jížní Morava a okolí: Nejlepší levné ubytování na jížní Moravě

 2. Sloupsko-šošůvské jeskyně

  Tento systém jeskyní zahrnuje Sloupskou jeskyni a Šošůvku. Navštívit můžete například Masarykovu jeskyni nebo propast Hluboký žleb. Jsou zde také impozantní podzemní řeky a jezera.

 3. Jeskyně Kůlna

  Jeskyně Kůlna je archeologicky významná, protože zde byly objeveny artefakty a ostatky z doby ledové. Je to jedna z nejstarších známých osídlených oblastí v České republice.

 4. Punkevní jeskyně

  Punkevní jeskyně jsou největší jeskynní systém v Moravském krasu a zahrnují několik podzemních řek a jezer. Hlavním lákadlem je plavba lodí přes řeku Punkvu a propast Macocha.

  Punkevní jeskyně

 5. Nová Rasovna

  Nová Rasovna je unikátní díky svým velkým sálovitým prostorám a bohaté krápníkové výzdobě. Je zde také možné pozorovat aktivní podzemní vodní systém.

 6. Císařská jeskyně

  Tato jeskyně byla objevena v 19. století a je pojmenovaná po rakouském císaři Františku Josefu. Prohlídka zahrnuje mohutné sintrové vodopády a zajímavé geologické útvary.

 7. Jeskyně Lidomorna

  Jeskyně Lidomorna je zajímavá svou historií a legendami. Podle pověsti zde bydlela zlá čardejnice, která otrávila místní obyvatele. Jeskyně nabízí návštěvníkům úchvatné podzemní prostory a bizarní skalní útvary.

 1. Propast Macocha

  Propast Macocha je nejhlubší propastí v České republice, se 138 metry hloubky. Tato přírodní atrakce láká turisty svým dechberoucím výhledem a příběhem o nešťastném pastýři, který zde zahynul.

 2. Spirálka

  Spirálka je malá, ale malebná jeskyně s bizarními krápníkovými útvary a zvlněnými stěnami. Je ideálním místem pro milovníky netradičních podzemních prostor.

 3. Smrtní jeskyně

  Smrtní jeskyně je známá svou tajemnou atmosférou a historií. Byla objevena teprve v 20. století a je známá nálezy zvířecích kostí, které zde byly nalezeny.

 4. Koňský spád

  Koňský spád je zajímavým místem s podzemními řekami a vodopády. Je ideálním místem pro speleologii a zkoumání méně známých částí Moravského krasu.

 5. Suchý žleb

  Suchý žleb je strmý kaňon s mnoha jeskyněmi a úžasnými výhledy na okolní krajinu. Je to ideální místo pro pěší turistiku a objevování místní přírody.

 6. Jeskyně Dagmar

  Jeskyně Dagmar je pojmenována po dánské královně Dagmar. Je známá svými bohatými krápníkovými útvary a tajemnou atmosférou.

 7. Holštejnská jeskyně

  Tato jeskyně je součástí Holštejnského skalního města a je oblíbeným místem pro horolezectví a turistiku. Nabízí krásný výhled na okolní krajinu.

 8. Speleoferata

  Speleoferata je unikátní atrakcí, která kombinuje speleologii a ferratu. Nabízí návštěvníkům možnost prozkoumat podzemní svět s pomocí speciálního vybavení a zážitkových stezek.

 9. Jeskyně Piková

  Dáma Jeskyně Piková Dáma je známá svou rozsáhlou sítí chodeb a krápníkových útvarů. Je ideálním místem pro badatele a milovníky podzemního světa.

 10. Pustý žleb

  Pustý žleb je hluboký kaňon s množstvím jeskyní a pozoruhodnými skalními útvary. Je to ideální místo pro pěší turistiku a adrenalinové aktivity, jako je například lanový park.

Závěrem

Moravský kras je jedinečným krasovým územím, které nabízí nepřeberné možnosti pro cestování a turistiku. Vyzkoušejte si prozkoumání těchto fascinujících jeskyní, objevujte podzemní svět a historii, kterou skrývají. Každá z těchto jeskyní představuje svůj vlastní příběh a atmosféru, která vás určitě okouzlí. Navštivte Moravský kras a užijte si nezapomenutelný zážitek spojený s přírodou, historií a dobrodružstvím.