Christiansborg - Skvost Kodaňské architektury

Pokud vás cesta zavede do hlavního města Dánska, určitě nevynechejte Christiansborg - impozantní středověký zámek, který je dnes sídlem dánského parlamentu. Tato nádherná stavba, která se rozkládá na malém ostrově Slotsholmen v centru Kodaně, je ukázkou skvělé architektury a historie.

Christiansborg: Skrytý Klenot v Srdci Kodaně

Fascinující historie

Christiansborg má za sebou neuvěřitelně bohatou historii. Byl totiž v průběhu staletí postaven a zničen hned třikrát. Dnes stojí na troskách dřívějších verzí, což přidává na jeho jedinečnosti a fascinaci. První Christiansborg byl postaven v roce 1733, druhý byl postaven v roce 1803 a současný zámek byl dokončen v roce 1928.

Navzdory své turbulentní historii zámek uchovává řadu pozoruhodných historických pokladů, včetně nádherných státních místností, královské knihovny a velkolepých koníren.

Tip: Doporučené ubytování Kodaň a okolí: Levné ubytování v Kodani

Chrám umění

Christiansborg je také domovem pro některé z nejvýznamnějších uměleckých děl v Dánsku. V zámku najdete nádherné gobelíny, které zobrazují dánskou historii, a také obrovskou sbírku dánského umění 19. a 20. století. Umělecké milovníky určitě zaujme také Královský porcelánový servis, který je vystaven v královské kuchyni.

Unikátní prohlídky

Pro turisty je k dispozici několik prohlídek, které nabízí jedinečný pohled na historii a architekturu zámku. Můžete si například vybrat prohlídku státních místností, kde se konají oficiální státní recepce, nebo prohlídku královských prostor, kde je možné vidět, jak vypadala každodenní život dánských monarchů.

Pokud jste milovníkem archeologie, nenechte si ujít prohlídku historických základů zámku, které se nacházejí pod současnou budovou. Tato prohlídka vás zavede až k základům první pevnosti z 12. století, která stála na místě současného Christiansborgu.

Dechberoucí výhledy

Navštivte také věž Christiansborgu, která je nejvyšším bodem v Kodani. Z výšky 106 metrů se vám naskytne úchvatný panoramatický výhled na město a jeho okolí. Navíc vstup do věže je zdarma.

Konírny a královské stáje

Pokud jste fanouškem koní a královské elegance, pak návštěva Královských koníren a stájí na Christiansborgu je nezbytností. Tyto historické prostory jsou domovem pro několik krásných koní dánského královského dvora a také nádherných kočárů používaných královskou rodinou při oficiálních příležitostech.

Christiansborg Slotsholm

Slotsholm, ostrov na kterém se Christiansborg nachází, je také domovem pro několik dalších významných památek. Mezi ně patří například Dánská královská knihovna, známá jako Černý diamant, nebo Børsen, historická budova burzy s charakteristickou špičatou střechou.

Christiansborg Slotsholm

Závěrem

Christiansborg je místem, které skýtá nejen ohromující architekturu, ale také fascinující historii, nádherné umění a jedinečné výhledy na město. Je to místo, kde se minulost a přítomnost snoubí dohromady, kde se každý koutek nese ve znamení elegance a historie. Pokud vás cesta zavede do Kodaně, nenechte si tuto perlu dánské architektury ujít.

Tento skvost, který je svědkem klíčových událostí dánské historie, je zároveň inspirativním místem, které nás nutí zamyslet se nad tím, jak historie ovlivňuje naši přítomnost a budoucnost. Přijďte a nechte se inspirovat kouzlem Christiansborgu!

Pobyty v okolí1