Co je plná penze

Co je plná penze

Plná penze

Pojem plná penze označuje rozsah stravování během vašeho pobytu. Plná penze je v popisech služeb často zkrácena na PP nebo FB (z anglického full board).

Kromě plné penze existují ještě další varianty:
- Bez stravy
- Snídaně
- Polopenze
- All inclusive

Tip: Doporučené ubytování v Česku a okolí: Nejlepší ubytování v Česku

Plná penze potom patří mezi polopenzi a all inclusive. Plná penze standardně kromě snídaně zahrnuje i oběd a večeři. Někdy jsou k obědu a večeři zahrnuty i nealkoholické a případně i místní alkoholické nápoje (viz plná penze Plus). Protože ohledně nápojů neexistuje jednotné pravidlo, je nejlepší se předem informovat přímo u hotelu. Nápoje podávané během snídaně jako je káva, čaj, mléko a pomerančový džus jsou obvykle zahrnuty vždy.

 

Rozdíl mezi plnou penzí a all inclusive

Zatímco v ceně plné penze jsou zahrnuta tři hlavní jídla, v rámci all inclusive je zahrnuta řada dalších služeb. Kromě hlavních jídel jsou často během dne k dispozici svačiny a různé drobné občerstvení. Navíc nealko nápoje a místní alkoholické nápoje jsou k dispozici v neomezeném množství během celého dne. Omezení se často týká pouze dovážených alkoholických nápojů. Kromě cateringu jsou v all inclusive často zahrnuty i další služby jako je sportovní a animační program, wellness a fitness.

Rozdíl mezi plnou penzí a all inclusive

Plná penze plus

Plná penze plus zahrnuje nápoje ke všem třem jídlům, takže tím můžete ušetřit nemalé peníze. Této příležitosti by měli využít i ti, kteří si k jídlu rádi vychutnají pivo nebo víno. Které nápoje a v jakém množství jsou v ceně, zjistíte z popisu služby. Ani zde neexistuje jednotná regulace, takže v některých hotelech mohou být k jídlu zdarma i dovážené alkoholické nápoje.


Plná penze plus

Komu se vyplatí plná penze

Zda se vám plná penze vyplatí, samozřejmě záleží na vašich preferencích a také na typu dovolené, na kterou se chystáte. V neposlední řadě hraje roli i dovolenková destinace.

Pokud na dovolené hledáte především klid a odpočinek, často se hodí plná penze: ušetříte si každodenní přemýšlení o tom, kdy a kde se chcete jíst, a o nic dalšího se nemusíte starat. Navíc máte už předem dobrý přehled o svých nákladech a plná penze většinou stojí jen o něco málo víc než polopenze. Čas od času se dokonce objevují speciální nabídky, kde platí HB = FB, což znamená, že zaplatíte pouze polopenzi, ale získáte služby plné penze. Plná penze je také dobrou volbou při cestování s dětmi. Hotely mají často dokonce výběr jídel určených pro děti. Plná penze může být také velmi užitečná v některých prázdninových regionech. Pokud je hotel velmi odlehlý, může být velmi obtížné najít vhodnou restauraci, zvláště bez auta.


Komu se vyplatí plná penze

Pro výlety po městě nebo aktivní výlety, kde trávíte většinu času v pohybu, je polopenze tou nejlepší volbou. Vyhnete se tak nutnosti vracet se do hotelu jíst každý oběd. Na delších výletech a celodenních túrách vám bude chybět i jídlo, které již bylo zaplaceno. Měli byste proto pečlivě zvážit, která alternativa je pro vás tou nejlepší volbou! V závislosti na rozpočtu a dovolenkové destinaci stačí místo polopenze i přenocování se snídaní. Velkou výhodou těchto forem stravování je samozřejmě flexibilita, s jakou můžete ochutnat regionální kuchyni. Zejména v městských hotelech máte často v bezprostřední blízkosti četné restaurace a bary, takže se můžete spontánně rozhodnout, kde se chcete večer najíst. Měli byste také vzít v úvahu, že vydatná snídaně může vydržet dlouho a že nemáte hlad ani v době oběda – zvláště v létě a v jižních zemích.

Měli byste si proto předem dobře rozmyslet, s jakým typem stravování si svou příští dovolenou zarezervujete.