Co znamenají hotelové hvězdičky

Jak nenaletět při výběru hotelu.

Jak nenaletět při výběru hotelu.

Při výběru vhodného hotelu můžete jako vodítko použít i počet hvězdiček, který udává, jaká je úroveň daného hotelu. Při udělování hvězdiček je každý hotel, garni hotel, motel, apartmánový hotel nebo penzion podroben důkladnému zkoumání kvality a uděluje se 1 až 5 hvězdiček. Posuzují se všeobecně uznávaná kritéria jako je kvalita služeb, velikost a vybavení pokojů, služby recepce, stravovací služby a další. Tato kritéria jsou přesně specifikována a pravidelně aktualizována.

Tip: Doporučené ubytování v Česku a okolí: Nejlepší wellness ubytování v západních Čechách

Hvězdné ocenění v České republice

Oficiální klasifikace je pro ubytovací zařízení dobrovolná a u nás ji provádí Asociace hotelů a restaurací ČR. Přidělená klasifikace platí pět let a po uplynutí této doby je potřeba požádat o nové přezkoumání kvality – pokud má tedy hotel i nadále zájem uvádět oficiální počet hvězdiček.

Kolik hvězdiček je možné získat

Kolik hvězdiček je možné získat

Ubytovací zařízení se řadí do 5 hvězdičkových kategorií u kategorie hotel: Tourist, Standard, Komfort, First Class a Luxus.

Kategorie Tourist * (1 hvězdička)

Kategorie Standard ** (2 hvězdičky)

Kategorie Komfort *** (3 hvězdičky)

Kategorie First Class **** (4 hvězdičky)

Kategorie Luxus ***** (5 hvězdiček)

Žádné vyšší kategorie než 5 hvězdiček neexistují, a to ani v zahraničí. Pokud se některé hotely označují např. „7 hvězdiček De Luxe“, jedná se zpravidla pouze o reklamní informaci.

A co to vlastně znamená „Superior“?

A co to vlastně znamená „Superior”?

Superior v rámci dané kategorie označuje obzvláště kvalitní hotely, které mají více hodnotových bodů, než pro danou kategorii potřebují. K dosažení tohoto vysokého počtu bodů potřebuje hotel zpravidla zvlášť vysokou nabídku služeb. "Pocitově" a kvalitou vybavení a služeb musí též odpovídat vyšší třídě.

Hvězdičky u zahraničních hotelů

Hvězdičky u zahraničních hotelů

Certifikace hotelových pokojů je na mezinárodní úrovni standardizovaná jen částečně. Počet hvězdiček v České republice tedy automaticky neodpovídá počtu hvězdiček v jiných zemích zejména na jiných kontinentech. Aby se orientace klientů zjednodušila alespoň na území EU, byla vytvořená Hotelstars Union, která sjednocuje klasifikační kritéria v rámci ČR, Německa, Rakouska, Maďarska, Švýcarska, Švédska, Nizozemí, Lucemburska, Litvy, Lotyšska, Estonska, Malty, Belgie, Dánska, Řecka a Lichtenštejnska. Počet hvězdiček v těchto zemích poskytují hostům snadnou orientaci a jistotu a deklarují kvalitu daného hotelu.