Karlův most

Karlův most je jedním z nejznámějších a nejvýznamnějších symbolů Prahy. Spojuje Staré Město s Malou Stranou a překonává řeku Vltavu. Most je jednou z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí v Praze a každý rok přiláká miliony návštěvníků z celého světa.

Historie mostu sahá až do 14. století, kdy král Karel IV. dal postavit most jako spojení mezi Pražským hradem a Starým Městem. Most byl postaven z kamene a je dlouhý přes 500 metrů. Stavba mostu trvala téměř 50 let a byla dokončena až v roce 1402.

Na mostě se nachází 30 soch a sousoší, které jsou rozestavěné po celé jeho délce. Tyto sochy a sousoší jsou nejvýznamnějšími turistickými atrakcemi na mostě a patří k nejvýznamnějším barokním sochařským dílům v Evropě. Většina soch na mostě byla vytvořena v 17. a 18. století, a představují světce a patrony, kteří chránili Prahu a Českou zemi.

Tip: Doporučené ubytování v Praze a okolí: Levné ubytování v centru Prahy

Nejznámější sochou na mostě je socha sv. Jana Nepomuckého, která se nachází uprostřed mostu. Podle legendy zemřel Jan Nepomucký poté, co odmítl prozradit tajemství královny, a jeho tělo bylo vrženo z mostu do Vltavy. Socha byla vytvořena v roce 1683 a je zhotovena z bronzu. Podle pověsti si při doteku sochy splní každé přání.

Další zajímavostí spojenou s mostem je Orloj, který je nejstarším dochovaným astronomickým hodinovým strojem na světě. Orloj byl instalován na věži Staroměstské radnice v roce 1410 a přesunut na Karlův most v roce 1866. Hodinový stroj se skládá ze dvou ciferníků – astronomického a kalendářního. Orloj ukazuje mimo jiné také polohu Slunce, fáze Měsíce, zvířetník a svátky.

Karlův most je také místem, kde se konají různé kulturní a společenské akce, jako jsou koncerty, výstavy a trhy. Nejvýznamnějšími událostmi na mostě 

jsou tradiční vánoční trhy a oslavy Silvestra, které se konají každoročně. Navíc, Karlův most je také oblíbeným místem pro svatební fotografie a pro romantické procházky večer.

Karlův most je však také místem, kde se setkávají turisté s různými problémy, jako jsou zlodějství, kapesní krádeže a přepychové cenové nabídky v okolních obchodech a restauracích. Proto je důležité být opatrný a dodržovat bezpečnostní opatření při návštěvě tohoto turistického centra.

I přesto, že Karlův most byl vybudován před více než 600 lety, stále zůstává nezaměnitelnou ikonou Prahy a neustále přitahuje návštěvníky z celého světa. Pro mnoho z nich je návštěva mostu nezapomenutelným zážitkem a symbolizuje krásu a historii tohoto krásného města.

Karlův Most

Pobyty v okolí8