Kouzlo Plešného jezera: Objevte tajemství, krásu a dobrodružství v srdci Šumavy

Plešné jezero, nacházející se v kouzelném prostředí Šumavy, je jedním z nejkrásnějších a nejzajímavějších jezer v České republice. Obklopeno bujnou zelení a impozantními horskými vrcholy, je toto jezero přitažlivým cílem pro milovníky přírody, turistiku a odpočinek. V tomto článku se podíváme na zajímavosti a tipy, které byste měli vědět, než se vydáte na výlet k Plešnému jezeru.

Plešné jezero: Tajemství a krása v srdci Šumavy

  1. Geografie a geologie

Plešné jezero je ledovcového původu, vzniklé během poslední doby ledové. Nachází se na jihozápadě České republiky, nedaleko hranic s Německem a Rakouskem, na úpatí hory Plechý vrch (1378 m n.m.). Jezero má rozlohu přibližně 7,6 ha a dosahuje maximální hloubky až 18,5 metrů. Jeho břehy jsou porostlé smrky a horskými loukami, což vytváří malebnou scenérii.

Tip: Doporučené ubytování na Šumavě a okolí: Nejlepší wellness pobyty na Šumavě

  1. Flóra a fauna

Plešné jezero je domovem bohatého a rozmanitého ekosystému. V okolí jezera můžete nalézt různé druhy rostlin a květin, jako jsou vzácné byliny, mechy a kapradiny. Jezero také poskytuje útočiště pro mnoho druhů ptáků, jako jsou luňáci červení, tetřevi hlušec, datli černí a mnoho dalších. V okolních lesích žijí srnci, jeleni, rysy a prase divoké.

  1. Turistické trasy

Okolo Plešného jezera vede několik turistických tras, které nabízejí nádherné výhledy na jezero i okolní vrcholy. Jedna z nejznámějších a nejnavštěvovanějších tras vede z Nové Pece přes Ptačí nádrž, Poledník až k samotnému jezeru. Tato trasa měří asi 20 km a je ideální pro celodenní výlet.

  1. Aktivity

Kromě turistiky si při návštěvě Plešného jezera můžete užít také další aktivity. V létě můžete chytat ryby nebo se vydat na koupání do jezera, ačkoli teplota vody zde bývá spíše chladná. V zimě se zde můžete věnovat běžeckému lyžování nebo sněžnicovým túrám. Cykloturistika je také oblíbenou aktivitou v okolí jezera, díky mnoha značeným cyklotrasám.

  1. Plešná bouda

Poblíž Plešného jezera se nachází horská chata Plešná bouda, která nabízí ubytování, stravování a odpočinek pro unavené turisty. Zde si můžete vychutnat tradiční českou kuchyni, zatímco obdivujete nádherný výhled na jezero a okolní krajinu. Plešná bouda je ideální základnou pro výlety v okolí jezera.

  1. Legenda o Plešné jezeře

Podle místní legendy je na dně Plešného jezera ukryt poklad. Příběh praví, že v oblasti žil zlý velitel, který vyhrožoval místním obyvatelům a vybíral od nich vysoké daně. Jednoho dne se obyvatelé rozhodli postavit se proti němu a zaútočili na jeho hrad. Během boje velitel utopil svůj poklad v jezeře, aby ho nikdo nenašel. Od té doby se říká, že poklad leží na dně jezera a čeká na svého objevitele.

  1. Fotografování

Plešné jezero je skvělým místem pro fotografování. Malebné scenérie jezera, okolních hor, květin a zvířat nabízejí nekonečné možnosti pro úchvatné snímky. Při svých toulkách okolo jezera nezapomeňte vzít s sebou fotoaparát nebo mobilní telefon, abyste mohli zaznamenat své vzpomínky a zážitky z tohoto jedinečného místa.

Závěrem

Plešné jezero je bezesporu jedním z nejkrásnějších a nejzajímavějších jezer v České republice. S jeho bohatou historií, nádhernou přírodou a mnoha aktivitami, kterým se zde můžete věnovat, je toto místo ideálním cílem pro milovníky přírody, turistiku a odpočinek. Doufáme, že vám tyto tipy a zajímavosti pomohou naplánovat váš příští výlet k Plešnému jezeru a že si svůj pobyt zde užijete naplno.