Nechte se okouzlit nejkrásnějším polským městem

Rynek Główny – jedno z největších náměstí v Evropě

Centrum Starého Města, které se pyšní zápisem na seznamu světového dědictví UNESCO, tvoří Rynek Główny (Hlavní náměstí), kde se nachází největší skvosty města. Dominantou náměstí je samostatně stojící radniční věž, která je jediným pozůstatkem bývalé budovy radnice a která neodmyslitelně patří k panoramatům města. Nepřehlédnutelný je také kostel Nanebevzetí Panny Marie, jehož zajímavostí je, že jeho dvě kostelní věže nejsou stejně vysoké. Na náměstí nepřehlédnete ani pomník Adama Mickiewicze, jednoho z nejznámějších polských básníků. Během vánočních svátků se na náměstí konají vánoční trhy a davy turistů sem míří nasát vánoční atmosféru.

Rynek Główny – jedno z největších náměstí v Evropě

Historická tržnice Sukiennice

Na Hlavním náměstí v Krakově  se nachází také historická tržnice Sukiennice. Prodejci zde nabízejí řemeslné výrobky, koření, různé speciality jako např. polskou vodku Zubrowku, sladkosti, suvenýry a šperky z jantaru. V horním patře budovy sídlí část krakovského Národního muzea, kde si můžete prohlédnout expozice polského výtvarného umění 19. století.

Tip: Doporučené ubytování v Krakow a okolí: Nejlepší ubytování v Krakově

Historická tržnice Sukiennice

Wawel – dominanta a turistický magnet Krakova

Za návštěvu stojí také hrad Wawel, který patří k nejznámějším hradům v Polsku a na Seznam světového dědictví UNESCO byl zařazen hned během prvním ročníku zápisu. Trůní na vršku nad řekou Vislou a býval po staletí sídlem polských králů. Zajímavou kuriozitou a turistickým lákadlem vrchu Wawel je i Dračí jeskyně se sochou draka, který chrlí z tlamy oheň. Váže se k ní pověst o sedmihlavém drakovi, který zotročoval celé město. Podle pověsti draka usmrtil rytíř Krak, jehož jméno nyní město nese.

Wawel – dominanta a turistický magnet Krakova

Bývalá židovská čtvrť Kazimierz

Neměli byste si nechat ujít ani návštěvu bývalé židovské čtvrti Kazimierz, která se nachází mezi Starým městem a kopcem Wawel. Synagogy a další památky židovské kultury, dlážděné ulice, stejně jako starožitné obchody, kavárny a restaurace vytvářejí ojedinělou směs, kterou byste jinde jen těžko hledali. Turisté sem chodí ochutnat tradiční košer jídla do mnoha místních restaurací a bister. Čtvrť je proslulá také díky svému současnému bohatému nočnímu životu, tak sem večer vyrazte na sklenku něčeho dobrého.

Bývalá židovská čtvrť Kazimierz

Krakov, město požitků

Centrum Krakova je plné restaurací, bister, pizzerií, kaváren a čokoládoven. Můžete zde ochutnat mnoho specialit polské kuchyně jako jsou vyhlášené zapiekanki, plněné pirohy nebo polské národní jídlo bigos, který se připravuje z vařeného zelí, hub a různých druhů masa. Jednu specialitu krakovské kuchyně však nenajdete v žádné restauraci, ale na ulici. Zdejší preclíky, zvané obwarzanky, jsou k dostání v pojízdných stáncích téměř na každém rohu a jsou zajímavé tím, že se těsto před pečením nechá chvíli povařit. Tyto preclíky prostě musíte vyzkoušet!

Krakov, město požitků

Nejkrásnější solný důl v Evropě

Na okraji Krakova se nachází hlubinný solný důl Wieliczka (Vělička), kde budete obdivovat podzemní chodby, krásné komory vytesané do soli, úchvatná podzemní jezera a sochy mýtických i historických postav králů, svatých a skřítků, které byly vytesány z bloků soli. Není divu, že ani Vělička nechybí na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. V šachtách je zobrazen vývoj těžby soli v různých historických obdobích. Solný důl Wieliczka patří k nejstarším solným dolům na světě a k nejnavštěvovanějším místům Polska.

Nejkrásnější solný důl v Evropě