Nejlepší muzea v Římě: Navštivte skvosty antického světa

Řím, věčné město, je proslulý svými historickými památkami, chrámy, amfiteátry a nádhernou architekturou. Kromě těchto fascinujících struktur však Řím nabízí také mnoho výjimečných muzeí, která stojí za návštěvu. Pokud plánujete navštívit Řím a chcete se ponořit do jeho bohaté historie, nenechte si ujít tato muzea, kde objevíte nespočet uměleckých děl, nálezy z archeologických vykopávek a mnoho dalšího.

  1. Vatikánská muzea

Vatikánská muzea jsou jednou z nejnavštěvovanějších a nejvýznamnějších muzejních sbírek na světě. Zahrnují několik galerií a muzeí, která uchovávají stovky let uměleckých děl od antiky po současnost. Nejznámější částí Vatikánských muzeí je samozřejmě Sixtinská kaple s Michelangelovým slavným freskami.

Tip: Doporučené ubytování v centru Řáma a okolí: Nejlepší levné ubytování v centru Říma

  1. Kapitolská muzea

Kapitolská muzea se nacházejí na Kapitolském kopci, jednom z nejznámějších římských návrší. Jsou považována za jedno z nejstarších veřejných muzeí na světě. Zde najdete sbírku soch, mincí, zbraní a dalších předmětů z římské historie. Mezi nejslavnější exponáty patří socha bronzového vlka, jezdecká socha císaře Marka Aurelia a starověký římský relief, který znázorňuje scénu z vítězného tažení císaře Traiana.

  1. Národní římské muzeum

Národní římské muzeum se rozkládá ve čtyřech pobočkách – Palazzo Massimo alle Terme, Palazzo Altemps, Krypty Balbi a Terme di Diocleziano. Muzeum se zaměřuje na antickou římskou historii a kulturu a nabízí neuvěřitelnou sbírku soch, nástěnných maleb, mozaik a dalších artefaktů. Nenechte si ujít nádhernou fresku ze Villy Livia a slavnou sochu Boxera na odpočinku.

Národní římské muzeum

  1. Galleria Borghese

Galleria Borghese je jedním z nejkrásnějších a nejvýznamnějších muzeí v Římě. Nachází se v nádherném barokním paláci uprostřed rozlehlých zahrad Villa Borghese. Muzeum obsahuje sbírku kardinála Scipiona Borghese, která zahrnuje díla slavných umělců, jako jsou Caravaggio, Bernini a Canova. Mezi nejznámější exponáty patří Berniniho socha Apollo a Dafné a Canovova socha Pauline Bonaparte jako Venuše Victrix.

Galleria Borghese

  1. Muzeum a galerie Villa Farnesina

Villa Farnesina je renesanční palác, který byl postaven pro bankéře Agostina Chigiho. Dnes slouží jako muzeum a galerie s významnými freskami od Raffaela, Sebastiana del Piomba a dalších umělců. Nejznámější dílo, které zde najdete, je Raffaelova freska Triumf Galateje.

  1. Centrale Montemartini

Centrale Montemartini je jedinečné muzeum, které kombinuje průmyslovou archeologii s antickým uměním. Nachází se v bývalé elektrárně a vystavuje sochy, náhrobníky a další předměty z římské doby. Toto nekonvenční muzeum je ideálním místem pro ty, kteří hledají něco neobvyklého a fascinujícího.

  1. Palazzo Barberini

Palazzo Barberini je další nádherný barokní palác, který dnes slouží jako Národní galerie starého umění (Galleria Nazionale d'Arte Antica). Muzeum obsahuje sbírku italského umění od 13. do 18. století, včetně děl od Caravaggia, Raffaela a Tiziana. Navíc můžete obdivovat Pietra da Cortonovu fresku Triumf božské prozřetelnosti na stropě hlavního sálu.

Palazzo Barberini

Závěrem

Řím je město s bohatou historií a kulturou, které má nespočet pokladů k objevování. Navštívením těchto muzeí získáte hlubší vhled do života a umění v dobách antického Říma, renesance a baroka. Ať už jste vášnivým milovníkem umění nebo jen zvídavým cestovatelem, návštěva těchto muzeí vám jistě obohatí váš pobyt v tomto nádherném městě.