Posázavský pacifik - Železniční perla v srdci Prahy a Středočeského kraje

Posázavský pacifik je jedinečná a malebná železniční trať, která prochází nádhernou krajinou podél řeky Sázavy ve Středočeském kraji a Praze. Tato trať nabízí nejen nádherný pohled na okolní krajinu, ale také mnoho zajímavostí a příležitostí k prozkoumání krás regionu. V tomto článku vám představíme Posázavský pacifik, jeho historii a zajímavosti spojené s touto malebnou tratí.
 1. Historie Posázavského pacifiku

Posázavský pacifik je jednokolejná železniční trať č. 210, která spojuje Prahu s obcemi Čerčany a Světlá nad Sázavou. Tato trať byla zprovozněna v roce 1901 a je dlouhá přibližně 72 kilometrů. Dnes je oblíbenou turistickou destinací díky svému malebnému průběhu podél řeky Sázavy, krásným rozhlednám a historickým památkám v okolí.

Tip: Doporučené levné ubytování v Praze a okolí: Nejlepší levné ubytování v Praze

 1. Malebná trasa Posázavského pacifiku

Trasa Posázavského pacifiku je známá svým nádherným průběhem podél řeky Sázavy. Trať vede přes mnoho malebných úseků, kde se návštěvníci mohou pokochat přírodními krásami, jako jsou skalní útvary, zalesněné svahy a údolí řeky Sázavy. Mezi nejznámější úseky patří například oblouky mezi stanicemi Pikovice a Čtyřkoly či část trati zvaná "Čertovka", kde trať překračuje řeku několikrát na kamenných mostech a viaduktech.

Malebná trasa Posázavského pacifiku

 1. Turistické zajímavosti kolem Posázavského pacifiku

V okolí Posázavského pacifiku se nachází mnoho turistických zajímavostí a historických památek, které stojí za návštěvu. Mezi ně patří:

 • Hrad Jemniště: Barokní zámek s bohatou historií a rozlehlým parkem.
 • Zámek Konopiště: Původně gotická pevnost přestavěná na honosný zámek, proslulý jako sídlo arcivévody Františka Ferdinanda d'Este.
 • Zřícenina hradu Zbořeý Hrádek: Romantická zřícenina středověkého hradu, která se tyčí nad údolím Sázavy a nabízí nádherný výhled na krajinu.
 • Hrad Týřov: Zřícenina hradu ze 13. století, nacházející se na skalním ostrohu nad soutokem řek Vltavy a Sázavy.
 • Muzeum ve Smetanově Litomyšli: Muzeum věnované životu a dílu slavného českého skladatele Bedřicha Smetany.
 • Drásovský tunel: Nejdelší železniční tunel v České republice s délkou 1 755 metrů.
 1. Turistické akce na Posázavském pacifiku

Během letních měsíců je na Posázavském pacifiku provozován historický motorový vlak s nostalgickým názvem "Sázavský pacifik". Tento vlak je oblíbený u turistů i místních obyvatel a je výborným způsobem, jak prozkoumat krásy regionu a užít si malebnou jízdu. Pořádají se také speciální akce, jako například noční jízdy vlakem či tematické výlety pro rodiny s dětmi.

Turistické akce na Posázavském pacifiku

  Závěrem

  Posázavský pacifik je jedinečná a malebná železniční trať, která nabízí návštěvníkům nejen krásné scenérie, ale také bohatý výběr turistických atrakcí a historických památek. Je to ideální místo pro rodinné výlety, pěší turistiku, cykloturistiku či romantické procházky. Pokud se chystáte navštívit Prahu nebo Středočeský kraj, nezapomeňte zahrnout Posázavský pacifik do svých plánů a užít si nezapomenutelný zážitek.

  Pobyty v okolí8