Prozkoumejte skryté klenoty Benátek

Benátky jsou obrovským lákadlem pro lidi z celého světa. Město je součástí UNESCO a díky bohaté historii překypuje památkami a uměleckými skvosty. Venezia patří k nejnavštěvovanějším místům na severu Itálie. Přesto se tu najdou jedinečná zákoutí a zážitky, o nichž mnoho lidí neví. Následujících 5 tipů vám pomůže některé odhalit.

Sbírka Peggy Guggenheimové

1. Sbírka Peggy Guggenheimové

Peggy Guggenheimová se narodila do movité newyorské rodiny a jakmile dospěla, zdědila velké množství peněz. Protože od mládí milovala umění, bylo jasné, do čeho bude své fondy investovat. Její sbírka vznikala v první polovině 20. století a dodnes je cennou ukázkou vrcholných děl tohoto období. Pořádala výstavy a stýkala se s významnými umělci, kteří navždy změnili podobu umění. Muzeum najdete v někdejším domě Peggy Guggenheimové, Palazzo Venier dei Leoni, přímo na břehu Velkého kanálu.

Tip: Doporučené ubytování v Benátkách a okolí: Nejlepší ubytování v Benátkách

Scuola Grande di San Marco

2. Scuola Grande di San Marco

Scuola Grande di San Marco spojuje dechberoucí umělecká díla, oslnivou architekturu a sbírku lékařských zajímavostí, které uspokojí vaši zvídavost. Staré učebnice lékařství a nejrůznější nástroje dnes působí kuriózně, ovšem dávají nám nahlédnout do doby, kdy péče o zdraví vypadala zcela jinak než dnes. Milovníci umění zase ocení mistrovská díla Tintoretta, jednoho z předních renesančních malířů, stejně jako nádhernou architekturu kombinující zdobnost s prvky několika různých slohů. Už na samotnou vnější fasádu by se dalo dívat celé hodiny! Ovšem expozice muzea rozhodně stojí za návštěvu.

Tradiční výroba gondol

3. Tradiční výroba gondol

Může ještě dnes existovat místo, kde tradiční gondoly opravují a vyrábějí ručně? Jeden takový zapomenutý klenot najdete ve Squero di San Trovaso. Příběh této historické loděnice sahá až do 17. století. Není spojena jen s gondolami, ale také s dalšími loděmi typickými pro benátské kanály: pupparini, sandoli nebo sciopòni. Dění v loděnici je možné pozorovat z druhého břehu kanálu, nebo si domluvit skupinovou exkurzi (e-mail: info@squerosantrovaso.com).

Kostel San Sebastiano

4. Kostel San Sebastiano

Benátky jsou nesmírně bohaté na architektonické skvosty. Což platí zejména pro kostely a chrámy. Zvenku nenápadný Kostel svatého Šebestiána (Chiesa di San Sebastiano) skrývá nezapomenutelný zážitek. Jeho vnitřní výzdobu vytvořil významný italský malíř Paolo Veronese. Malby, fresky i výzdoba varhan mu zabrala značnou část tvůrčích let, a tak není divu, že zde byl v roce 1588 i pohřben. V kostele najdete také díla Tintoretta, Titiana a dalších předních mistrů.

Libreria Acqua Alta

5. Libreria Acqua Alta

„Acqua alta“ znamená „vysoká voda“. Ta se čas od času rozlije do centra Benátek a vniká i do obchodů. Od roku 2004 však označuje spojení Acqua alta také jedno velice netradiční knihkupectví. Libreria Acqua Alta nevystavuje knihy na klasické regály, ale na cokoliv vyššího, co odolá vodě, která obchod jednou za čas zalije. Knihy tak najdete vyskládané do vysokých hromádek na barelech, vanách, kánoích nebo gondolách. Knihy tak jsou v bezpečí a obchod si zajistil velmi originální podobu a atmosféru.