Prozkoumejte skryté klenoty Budapešti

Rybářská bašta, Budínský hrad, budova parlamentu. Pokud jste tato lákadla Budapeště viděli už několikrát a toužíte po něčem jiném, nebo jen dáváte přednost méně turisticky známým lokalitám, hlavní město Maďarska vám má co nabídnout. Přečtěte si našich 5 tipů na místa, která v klasických průvodcích nenajdete, ale budete z nich nadšení.

Muzeum Aquincum

1. Muzeum Aquincum

 Itálie v nedohlednu? Navštivte maďarské Pompeje! Dlouho před tím, než se Budapešť stala hlavním městem Maďarska, byla oblast osídlena Římany. Starobylé město bylo nazýváno Aquincum a na konci 2. století mělo více než 30 tisíc obyvatel.

Na svou dobu bylo město poměrně rozvinuté. Amfiteátry, veřejné lázně, paláce a komplikovaný systém vytápění nebyl pro města takového rozsahu samozřejmostí. Dnes můžete narazit na pozůstatky bývalé Římské říše na různých místech v okolí Budapešti, nejvíce památek pak najdete ve čtvrti Óbuda.

Projděte si památky rozeseté různě po městě, nebo se nechte pohltit historií ve slavném muzeu Aquincum. Obdivujte rozsáhlou oblast zřícenin a spoustu artefaktů z dávných dob.

Jak se do muzea dostanete, jaká je otevírací doba a kolik vás bude stát vstupné, se dozvíte na www.aquincum.hu.

Tip: Doporučené ubytování v Budapešti a okolí: Nejlepší ubytování v Budapešti

Architektonické skvosty Art Nouveau od Ödöna Lechnera

2. Architektonické skvosty
Art Nouveau od Ödöna Lechnera

Budapešť je jedním z nejlepších měst na světě, ve kterém můžete obdivovat secesní architekturu. Secese totiž inspirovala velké množství budov, které utvářejí panorama města. Nejvýznamnější osobností maďarské architektury tohoto období byl Ödön Lechner, který je považován za "maďarského Gaudího".

Mezi klenoty budov navrženými Lechnerem v Budapešti patří velkolepě zdobené Uměleckoprůmyslové muzeum, modře zbarvený Geologický institut Maďarska, překrásná střecha budovy Royal Postal Savings Bank a okouzlující Národní institut pro nevidomé.
Architektonickou procházku si naplánujte třeba na neděli, kdy jsou jiné atrakce uzavřené

 Lázně Király

3. Lázně Király

Ponořte se do příjemně teplé vody a relaxujte v lázních, které byly postaveny osmanskými Turky už v 16. století. Oproti opulentnímu pozlátku lázní Gellért a imperialisticky vznešeným Széchenyi, v lázních Király zažijete to pravé turecké koupání.

Király jsou jedny z mála původních tureckých lázní postavených v době osmanské okupace Maďarska v 16. století. Dominantou je centrální osmiboký termální bazén. Vykoupejte se v něm a spojte lázeňský odpočinek s poznáváním historie. Tlumené paprsky, které proudí starobylými skleněnými okny ve střeše, už jen dotvářejí atmosféru. Více o jedinečných lázních Király najdete na en.kiralyfurdo.hu

Jezero Feneketlen

4. Jezero Feneketlen

 Odpočiňte si v nečekané oáze klidu v samém srdci centrální části Buda. Jezero vzniklo v 19. století jako zdroj vody pro nedalekou cihelnu a nyní je oblíbeným místem pro rybolov.

Projděte si malebný park, který se kolem jezera rozprostírá, a protáhněte si tělo na tenisovém kurtu, běžecké trati nebo workout hřišti. Posaďte se na lavičku, užívejte si ticho a kochejte se výhledem na krásný kostel sv. Imre.

Ještě větší únik od městského ruchu najdete jen kousek od jezera. Botanická zahrada Budai Arboretum je domovem pro stovky různých rostlin. Skvělé místo na procházku nebo k přečtení knihy.

Japonská zahrada na Margitsziget

5. Japonská zahrada na Margitsziget

 Udělejte si romantickou procházku orientální japonskou zahradou na Markétině ostrově. Zapomeňte na chvíli, že jste uprostřed evropského velkoměsta, a nechte se unášet zvukem bublajících fontán a fascinující přírodou.

Odpočiňte si na jedné z mnoha laviček nebo navštivte historickou vodárenskou věž a užijte si panoramatický výhled na celou Budapešť. Na open-air pódiu před věží si můžete každý víkend poslechnout jazzové koncerty.

Pokud patříte mezi ty, kteří rádi navštěvují zoologické zahrady různě po světě, pak na ostrově určitě navštivte zoo koutek Margitszigeti Vadaspark. Čeká na vás vysoká zvěř, ptactvo a děti se můžou svézt na poníkovi.

Budapešť tak, jak ji neznáte

Určitě stojí za to podívat se na klasická místa Budapeště, která znáte z fotek a průvodců. Zastavte se ale na chvíli a zkuste najít místa, která pravidelně vyhledávají i místní, ne pouze turisté. Ať už k odpočinku, nebo inspiraci minulostí. Relaxační i romantické pobyty v Budapešti vybírejte na www.animod.cz/wellness-a-pobyty-budapest/.

Mapa

Pobyty v okolí6