Prozkoumejte skryté klenoty Lago di Garda

Největší italské jezero rozprostřené pod Alpami se pyšní nádhernými vyhlídkami, trasami pro treky i cyklistické výlety a obecně sportovní vyžití všeho druhu. Zároveň je to oáza odpočinku a kulturních krás. Pokud hledáte neotřelá místa a nevšední zážitky, pak jistě využijete následujících pět tipů, kam v okolí Gardského jezera vyrazit.

Vodopády ve skále Cascata Varone

1. Vodopády ve skále Cascata Varone

Samotné Gardské jezero je pozůstatkem poslední doby ledové a hlavně ledovce, který toto území pokrýval. Díky němu vznikly také úchvatné vodopády Varone. Právě zde pochopíte, že nejkrásnějším živlem je voda a budete si ji moci užít ze všech možných úhlů. Za určitých světelných podmínek některé vodopády vypadají, jako by ze skal padala ohnivá láva, a ne voda. Jeskyně jsou otevřeny celý rok (krom 25. 12.) a rozhodně nezapomeňte pláštěnky, abyste si mohli dosyta užít všechny trasy.

Tip: Doporučené ubytování v Lago di Garda a okolí: Nejlepší ubytování v Lago di Garda

Stopy dinosaurů

2. Stopy dinosaurů

Živoucí památkou na období před stovkami tisíc let je jedinečná oblast Marocche di Dro, které se přezdívá Moře kamenů. Moréna tu stejně jako Gardské jezero zbyla po dávném putování ledovce. Oblast Marocche není jen oživlou učebnicí geologie, ale hlavně krásným kusem země. Kromě nádherných vyhlídek na řeku Sarca nebo majestátnou horu Monte Brento vás v parku čeká i otisk prehistorických časů. A to doslova: v roce 2000 totiž v této oblasti našli zachovalé stopy dvou šestimetrových dinosaurů.

Sirmione – Grotte di Catullo

3. Sirmione – Grotte di Catullo

Kolem Gardského jezera je bezpočet malebných míst, ovšem nejkrásnějším je bezpochyby městečko Sirmione na jižním cípu. Samotná procházka městem je nesmírně osvěžující – ať už vás zajímají starobylé kostelíky, historie nebo gastronomie. Ovšem když dojdete až na samý cíp pevniny, narazíte na Grotte di Catullo. V epoše antického Říma to bývala majestátná třípodlažní vila s neodolatelným výhledem na jezero a nejbližší okolí. Dnes je tento archeologický unikát nejzachovalejším příkladem toho, jak vypadalo bydlení movitých římských občanů. Kromě muzea si jistě dosyta užijete nádherné scenérie, protože jen těžko byste našli krásnější výhled na největší italské jezero.

Sirmione – Grotte di Catullo

4. Sanatorium von Hartungen

Franz Kafka. Max Brod. Bratři Mannové. Ti všichni byli pacienty sanatoria v blahodárném prostředí u Gardského jezera. Na přelomu 19. a 20. století do městečka Riva del Garda přijížděli lidé z celé Evropy, aby vyzkoušeli homeopatický přístup a přírodní léčbu. Gardské jezero dodnes zůstává místem, které vyhledávají lidé ke kvalitnímu a zdravému odpočinku. Budovy sanatoria dodnes stojí, byť už slouží jinému účelu. Můžete si ale zkusit jít ve stopách Franze Kafky a načerpat inspiraci při procházkách uličkami města, které vás vždy dovedou zpět srdci celého regionu: k jezeru.

Pozorování ptáků

5. Pozorování ptáků

Oblast v okolí Lago di Garda je vděčným místem pro všechny milovníky ptáků. Ať už v letních měsících, nebo v zimě, je možné sledovat stovky druhů. Bělokura horského, zedníčka skalní, raroha jižního a v sousedním Benátsku (kraji Veneto) můžete dokonce narazit i na divoce žijící plameňáky růžové. Okolí jezera je také oblíbeným zimovištěm řady tažných druhů, takže bdělý a trpělivý pozorovatel může spatřit tahy druhů, pro které je Itálie jen krátkou zastávkou na jejich dlouhé cestě. Abyste ze své výpravy vytěžili co nejvíce, na místě je možné zkontaktovat skupinu Verona Birdwatching.