Prozkoumejte skryté klenoty Říma

O Koloseu, Pantheonu nebo Piazza Navona se dočtete všude. My vám poradíme, jak z Říma vidět co nejvíce a neztrácet přitom čas ve frontě na vstup do Vatikánu. Někdy totiž jen stačí vydat se postranními uličkami a objevíte to pravé kouzlo italské metropole, které s turistickou mapkou nenajdete. 

Čtvrť Quartiere Coppede

1. Čtvrť Quartiere Coppede

 Projděte si nejmenší římskou čtvrť Quartiere Coppede, která je jako sousedství z pohádky, o kterém jste vždy snili. Věžičky a domky kombinující různé architektonické styly, nechybí ani všudypřítomná zeleň. Do čtvrti vstupte na rohu Via Dora a Via Tagliamento a my vám slibujeme, že nebudete litovat. Nic takového jste totiž ještě neviděli.

Tip: Doporučené ubytování v Římě a okolí: Nejlepší ubytování v Římě

Kočičí svatyně

2. Kočičí svatyně

 V Římě mají kočky starobylý komplex chrámů jen pro sebe. Pozorujte stovky šťastných koček, jak prozkoumávají ruiny, kde byl v roce 44 před naším letopočtem zavražděn Caesar. Tento archeologický zázrak, známý jako Largo di Torre Argentina, byl v roce 1929 vykopán v rámci Mussoliniho přestavby, která odhalila čtyři chrámy ležící několik metrů pod úrovní moderní ulice.

Dnes dobrovolníci v Torre Argentina pečují přibližně o 130 koček, z nichž jsou mnohé zdravotně postižené nebo trpí nějakou nemocí. Pokud se tedy rozhodnete kočičí svatyni navštívit, zvažte menší finanční příspěvek, který by kočkám velmi pomohl.

Bazilika San Paolo Fuori le Mura

3. Bazilika San Paolo Fuori le Mura

 Baziliku svatého Petra denně navštíví až 20 tisíc turistů. Netlačte se mezi nimi a užijte si sakrální architekturu v klidu a tichu, které si zaslouží. V Římě totiž najdete další velké baziliky, které jsou honosné a nádherné, ale turistů tam potkáte jen málo.

Sedněte na metro a odjeďte pár zastávek do San Paolo Fuori le Mura, třetího největšího kostela v křesťanském městě. Může se vám stát, že dokonce budete jediným návštěvníkem. Přestože většina architektury je z 19. století, hlavním lákadlem je triumfální oblouk z 5. století. Obdivujte úchvatný prostor obrovských rozměrů zdobený středověkou mozaikou.

Trastevere

4. Trastevere

 Zažijte příjemnou atmosféru klidné části města za řekou a ochutnejte nejlepší jídlo v Římě. Asi nejkrásnější římskou čtvrť najdete za řekou Tibera. Přestože je mezi turisty docela populární, většina návštěvníků se omezí pouze na Piazza di Santa Maria a několika ulic kolem.

V okamžiku, kdy opustíte rušné náměstí s kostelem, se množství turistů výrazně zmenší. Dokonce se vám může stát, že se budete uličkami Trastevere procházet úplně sami. Okouzlující staré čtvrti, trh s potravinami na Piazza di San Cosimato, restaurace a dětské hřiště. Teprve tady poznáte Řím takový, v jakém žijí místní.

Výhled z kopce Gianicolo

5. Výhled z kopce Gianicolo

 Gianicolo, nebo také „Osmý pahorek Říma“, je dalším skvělým místem, které ve většině průvodců nenajdete. Kopec se nachází jižně od Vatikánu, těsně nad čtvrtí Trastevere. Udělejte si procházku nebo si půjčte elektrokola a pořádně se projeďte. Čeká vás mírné stoupání, ale pohled na celé město určitě stojí za to.

Hlavní atrakcí, na kterou se vyplatí přijít, je dělo na Piazzale Garibaldi, které střílí každý den v poledne. Také se ujistěte, že jste nepřehlídli Fontana dell’Acqua Paola ze 17. století. Gianicolo je klidné místo, kde uniknete před ruchem italského velkoměsta.

Řím po vlastní ose

Řím nejsou jen turisty přeplněné ulice a fronty na ty nejčastěji focené památky. Zažijte ho po svém, v tempu, které vám vyhovuje. Stavte se do pekárny nebo minimarketu a nasnídejte se v parku u Kolosea, objevte malé kavárny v postranních uličkách a večer si zajděte na sklenku vína do restaurace, kam chodí místní.

Mapa