Prozkoumejte skryté klenoty Vídně

Vídeň nabízí hned několik ukrytých skvostů, které ale najdete jen v případě, že se budete chtít podívat dál než jen do turistického centra. Pokud jste v hlavním městě Rakouska poprvé, určitě absolvujte historický okruh zahrnující zámek Hofburg, radnici, katedrálu svatého Štěpána i hotel Sacher.
Až tohle všechno zvládnete, možná si budete chtít odpočinout od ruchu centra a vyrazit na klidnější, ale ne méně zajímavá místa. Díky našemu článku ale nemusíte jejich hledáním strávit pár hodin na internetu. 5 nejzajímavějších skrytých klenotů Vídně jsme pro vás sepsali a přidáváme i mapku, abyste zbytečně nebloudili.
Exhibice Supersense

Tip: Doporučené ubytování ve Vídni a okolí: Nejlepší ubytování ve Vídni

1. Exhibice Supersense

 Supersense je novogotické sídlo předělané na prostor, ve kterém najdete obrovskou sbírku analogových předmětů, jako jsou psací stroje, pinball hrací automaty a další. Nahrajte si 90 vteřinový vinyl ve speciálním studiu uvnitř upraveného výtahu, nebo si nechte udělat fotku pomocí fotoaparátu, o kterém Supersense prohlašuje, že je „největším historickým polaroidem na světě“.

Až vás návrat do analogového světa omrzí, dejte si v tamní kavárně domácí zákusek a kávu. Pokud budete mít štěstí, zastihnete v Supersense jednu z mnoha speciálních akcí, které se tam v průběhu roku konají. Důležité informace a kalendář akcí najdete na the.supersense.com/.

Rakouská národní knihovna

2. Rakouská národní knihovna

Habsburkové si potrpěli jen na to nejlepší. A je to vidět i na Rakouské národní knihovně, která bývala historickou sbírkou knih Habsburské monarchie. Obdivujte velkolepé prostory naplněné sloupy, bustami a precizně vyřezávaným dřevem, které se dají srovnávat jen s několika málo dalšími knihovnami na světě.

Dnešní sbírka obsahuje více než dva miliony knih a další unikátní umělecké kolekce. Více o knihovně najdete na www.onb.ac.at/en/.

Gasometer

3. Gasometer

 Unikátní čtyři kruhové budovy byly postaveny ke skladování velkého množství plynu. Vzhledem k vývoji technologií využívajících plyn k výrobě energie se obrovská sila stala zastaralými a v roce 1984 byla uzavřena.

Vídeň nechtěla o kvarteto nádherných budov přijít, a tak se zbavila veškerého vybavení a z původní podoby sil zůstaly pouze obvodové stěny. Ty se později staly základy pro nové byty, kancelářské a obchodní prostory.

Pokochejte se architekturou, projděte si obchůdky nebo se jen posaďte a pozorujte život úžasné komunity, která v kruhových domech vznikla. Více o akcích a ojedinělém projektu najdete na www.gasometer.at/de/.

Vídeňský kanalizační systém

4. Vídeňský kanalizační systém

Vídeňský podzemní svět tunelů a řek se v roce 1949 zapsal do historie svým „vystoupením“ ve filmu s Orsonem Wellesem „Třetí muž“. ´ Pod ulicemi Vídně leží historický kanalizační systém, který se datuje do poloviny 18. století. Orson Welles proběhl těmito podzemními tunely v ikonické scéně filmu "Třetí muž". Vídeň tak získala celebritu světového měřítka – alespoň co se týká kanalizací.

Tento systém tunelů a podzemních řek byl v době, kdy byl vybudován, nejkomplexnější v Evropě. Po oslabení epidemie cholery v roce 1830 byl ještě rozšířen. Odpadní vody byly poprvé vedeny mimo Dunaj a jeho přítoky.

Dnes si můžete část technologického skvostu projít sami a ponořit se do temné atmosféry 40. let minulého století, stejně jako Orson Welles. Velikost skupin prohlídek je vzhledem k velké popularitě omezená, a tak si své místo raději zarezervujte předem online na www.drittemanntour.at/en/index.html. Přestože se budete procházet v podzemí, nemusíte se bát, že byste narazili na nepříjemně stísněné prostory. Jako doprovod vám navíc budou k dispozici profesionální pracovníci kanalizací.

Motýlí dům

5. Motýlí dům

Navštivte tropický ráj, vzdálený jen pár minut od operního domu, plný překrásných motýlů od jara až do zimy. Skleník postavený na přelomu minulého století vás oslní tropickou krajinou, vodopády a svými okřídlenými obyvateli.

Vydejte se napospas motýlům ve vlhkem nasáté krajině a obdivujte exotickou krásu, za kterou byste jinak museli vycestovat mnohem dál. Sledujte, jak odpočívají v korunách stromů, nebo je zkuste nalákat na natažený prst a pozorovat půvabné detaily jejich křídel opravdu zblízka. Budete-li mít štěstí, uvidíte nejen kokony zavěšené na stěnách, ale také vylíhnutí jednoho z okřídlených krasavců.

Na konci své procházky zhlédnete krátký film, který vám poskytne vědecký pohled na éterická stvoření, se kterými jste právě strávili pěkné chvíle uvnitř tropického lesa v centru velkoměsta. Více o motýlím domě najdete na www.schmetterlinghaus.at/.

Vídeň jinýma očima

Projděte si centrum Vídně, pokochejte se architekturou a udělejte si zastávky tam, kam by šli místní. Nebojte se objevovat a nenechte se strhnout protežovanými místy. Nakonec si pobyt užijete víc, než kdybyste strávili několik hodin ve frontách na ty největší památky. Wellness pobyty ve Vídni vybírejte na www.animod.cz/wellness-a-pobyty-viden/.

Mapa