Staroměstský orloj

Staroměstský orloj je jedním z nejvýznamnějších symbolů Prahy a jednou z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí. Nachází se na jižní stěně Staroměstské radnice na Staroměstském náměstí.
Orloj byl postaven v roce 1410 a je jedním z nejstarších stále fungujících orlojů na světě. Skládá se z několika ciferníků, ukazatelů a soch, které se pohybují a zobrazují různé scény. Hlavním prvkem orloje je astronomický ciferník, který zobrazuje polohu slunce, měsíce a hvězd na obloze.
Každou celou hodinu se orloj spustí a zobrazí se různé scény, jako například figurky apoštolů, kteří se objeví v okénkách a představují se, nebo sochy smrtky a turka, které symbolizují smrt a nevěru. Nejvíce očekávanou scénou je však výjev s orlem, který se rozkřikne a křídly se rozestoupí.
Orloj byl během své existence několikrát rekonstruován a opravován, nejvýznamnější rekonstrukce proběhla v letech 1865 až 1866. Během druhé světové války byl orloj těžce poškozen, ale byl opětovně obnoven a je stále v provozu dodnes.
Staroměstský orloj je nejen technickým zázrakem, ale také kulturním a historickým dědictvím Prahy. Je to důležitý symbol města a je navštěvován tisíci turisty z celého světa. Pokud se rozhodnete navštívit Prahu, návštěva Staroměstského orloje by určitě neměla chybět na vašem seznamu. Nezapomeňte taky na Karlův most.

Tip: Levné ubytování v Praze a okolí: Nejlepší ubytování v Praze

Staroměstský orloj