Tajemství Vatikánu: Zajímavosti, které byste neměli přehlédnout

Tajemství Vatikánu: Zajímavosti, které byste neměli přehlédnout

Vatikán, oficiálně Vatikánský městský stát, je nejmenší suverénní stát na světě. S rozlohou pouhých 44 hektarů a obyvatelstvem méně než 1 000 lidí, tento jedinečný stát ukrývá mnoho pokladů a zajímavostí, které přitahují turisty z celého světa. V následujícím článku vás provedeme některými z těch nejzajímavějších míst a událostí, které Vatikán nabízí.

Tip: Doporučené levné ubytování v Římě a okolí: Nejlepší ubytování v centru Říma

1. Bazilika svatého Petra

Jednou z nejvýznamnějších památek Vatikánu je Bazilika svatého Petra, největší a nejvýznamnější katolický kostel na světě. Tato impozantní stavba, jejíž výstavba trvala více než 100 let, je mistrovským dílem italského renesančního umění. Bazilika ukrývá mnoho uměleckých děl, včetně sochy Piety od Michelangela nebo bronzového baldachýnu od Berniniho. Návštěvníci mohou také vystoupat na kopuli baziliky a užít si nezapomenutelný výhled na Vatikán i Řím.

Bazilika svatého Petra

2. Vatikánské muzeum a Sixtinská kaple

Vatikánské muzeum je jedním z nejnavštěvovanějších muzeí na světě. Jeho sbírky zahrnují více než 70 000 uměleckých děl a památek, které papežové shromažďovali po celá staletí. K nejznámějším dílům patří Laokoónova skupina, Apollo Belvedere nebo díla Raffaela a Leonarda da Vinciho. V rámci návštěvy muzea si nenechte ujít Sixtinskou kapli, jejíž stropní fresky namaloval Michelangelo a patří mezi největší poklady světového umění.

Vatikánské muzeum a Sixtinská kaple

3. Svatopetrské náměstí

Svatopetrské náměstí je impozantní náměstí před Bazilikou svatého Petra a jedno z nejkrásnějších náměstí na světě. Jeho sloupová arkáda, navržená Gian Lorenzem Berninim, symbolizuje náruč Církve, která přijímá věřící i poutníky. Uprostřed náměstí se nachází obelisk z Egypta, který sem byl převezen v roce 1586. Náměstí je také místem, kde se konají různé papežské události a slavnosti, včetně mší a požehnání „Urbi et Orbi“ o Velikonocích a Vánocích.

4. Vatikánské zahrady

Vatikánské zahrady nabízejí klid a odpočinek od návštěv turistických památek. Tyto zahrady zaujímají asi polovinu rozlohy Vatikánu a jsou oázou zeleně uprostřed města. Prohlídka zahrad je možná pouze s průvodcem, ale stojí za to si rezervovat místo a prozkoumat zdejší fontány, sochy a nádherně upravené zahrady.

Vatikánské zahrady

5. Castel Gandolfo

Ačkoli Castel Gandolfo není přímo v centru Vatikánu, je toto malebné městečko vzdálené jen 25 km od Říma důležitou součástí vatikánského komplexu. Slouží jako letní sídlo papežů a je obklopeno rozsáhlými zahradami a překrásnou krajinou. Při návštěvě si nenechte ujít prohlídku zdejších zahrad a muzea, která zahrnuje papežskou rezidenci a nádherné výhledy na jezero Albano.

6. Knihovna Apoštolského paláce

Vatikánská knihovna je jednou z nejstarších a nejvýznamnějších knihoven na světě. Byla založena roku 1475 a dnes uchovává více než 1,6 milionu knih, rukopisů a dokumentů. Knihovna je otevřena pouze pro akademiky a badatele, ale turisté se mohou pokochat pohledem na její krásnou architekturu a nádherně zdobené interiéry.

Vatikán je skutečně pokladnicí kultury, umění a duchovnosti. Ačkoli je jeho rozloha malá, jeho bohatství a historický význam jsou obrovské. Při návštěvě Říma si nenechte ujít příležitost prozkoumat toto jedinečné místo a objevit jeho fascinující tajemství.