Tipy pro cestování do Varšavy: Užijte si polskou metropoli naplno!

Varšava, hlavní město Polska, představuje fascinující směs historie, kultury a moderního života. Ať už jste milovníkem umění, architektury, nebo hledáte autentické gastronomické zážitky, Varšava vám nabídne vše, co hledáte. Prozkoumejte naše tipy a doporučení, která vám pomohou lépe poznat toto úžasné město a jeho tajemství.

 1. Procházka po Starém Městě

  Staré Město ve Varšavě, zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO, je jedním z nejkrásnějších a nejstarších míst ve městě. Procházejte se po jeho malebných uličkách, obdivujte barokní a renesanční architekturu a navštivte Královský zámek či Katedrálu sv. Jana

  Staré Město ve Varsavě

 2. Poznejte historii města

  Varšava je město s bohatou a často turbulentní historií. Navštivte Památník varšavského povstání, který vás seznámí s jedním z nejvýznamnějších momentů druhé světové války. Dalším zajímavým místem je Muzeum historie polských Židů POLIN, které podává dojemný obraz života a kultury polských Židů před, během a po holocaustu.

  Tip: Doporučené ubytování ve Varšavě a okolí: Levné ubytování ve Varšave


  Muzeum historie polských Židů POLIN
 3. Objevte zelené oázy ve městě

  Varšava nabízí nádherné parky a zahrady, kde si můžete odpočinout a užít si klidu přírody. Navštivte královskou zahradu Łazienki s rozlehlými zelenými plochami, jezírky a barokním palácem. Dalším místem stojícím za návštěvu je park Wilanów, který obklopuje impozantní Wilanowský palác.

  Wilanowský palác
 4. Zažijte místní kulturní scénu

  Varšava je známá svou bohatou kulturní scénou. Navštivte Národní muzeum, které hostí sbírky polského i světového umění. Pro milovníky hudby je ideální návštěva Filharmonie Narodowej nebo koncertu ve Varšavské univerzitě. V létě se můžete těšit na otevřené hudební a divadelní festivaly.
 5. Vyzkoušejte polskou kuchyni

  Polská kuchyně je známá svou bohatostí, chutěmi a výživností. Nezapomeňte ochutnat tradiční polské pokrmy, jako jsou pierogi (plněné knedlíky), barszcz (řepková polévka), placki ziemniaczane (bramborové placky) nebo bigos (dušené zelí s masem). Vyzkoušejte také místní lahůdku - žurek, kyselou polévku podávanou v chlebovém bochníku. Varsava nabízí řadu tradičních polských restaurací i moderních bister, kde si můžete vychutnat autentické chutě Polska.

 6. Prozkoumejte místní trhy

  Navštivte některý z místních trhů, jako je Hala Mirowska nebo Hala Koszyki, kde si můžete koupit čerstvé ovoce, zeleninu, sýry a další tradiční produkty. Tyto trhy jsou také skvělou příležitostí ke komunikaci s místními obyvateli a získání náhledu do každodenního života ve Varsavě.

 7. Vychutnejte si noční život

  Varšava nabízí pestrou škálu nočních zábav, od přátelských hospod a pivnic po luxusní bary a kluby. Navštivte některou z místních hospod, kde můžete ochutnat polské pivo nebo vodku a pobavit se s místními. Pro sofistikovanější zážitek se vydejte do jednoho z elegantních koktejlových barů nebo tanečních klubů.

  Vychutnejte si noční život ve Varsave
 8. Pořiďte si suvenýry a dárky

  Nákup suvenýrů a dárků pro přátele a rodinu je nedílnou součástí každé cesty. Ve Varšavě si můžete pořídit tradiční polské výrobky, jako jsou keramika, dřevěné hračky, ozdoby z ámbrů nebo ručně malované sklo. Pro originální dárky a designové předměty navštivte místní obchody a galerie.

  Tipy pro cestování do Varsavy: Užijte si polskou metropoli naplno!
 9. Připojte se k prohlídce města

  Existuje řada organizovaných prohlídek, které vám umožní poznat Varšavu z různých úhlů. Zvažte připojení k prohlídce pěšky, na kole nebo segwayi a objevte zajímavosti, které byste jinak možná přehlédli. Pro hlubší zážitek se přihlaste na tematickou prohlídku, která se zaměřuje na specifický aspekt města, jako je historie, architektura nebo street art.
 10. Vyzkoušejte jazykovou výzvu

  Ačkoli mnoho Poláků mluví anglicky, pokusit se naučit pár základních frází v polštině může otevřít dveře k lepšímu porozumění místní kultury a navázání kontaktu s místními. Pozdravte se s "cześć" (ahoj), poděkujte s "dziękuję" (děkuji) a objednejte si jídlo s "proszę" (prosím). Místní obyvatelé jistě ocení váš zájem o jejich jazyk a kulturu.
 11. Užijte si místní festivaly a události

  Během celého roku se ve Varsavě koná řada festivalů a kulturních událostí. Zkoumejte místní kalendář a naplánujte svůj pobyt tak, abyste navštívili některou z těchto akcí. Mezi oblíbené festivaly patří Varšavský filmový festival, Mezinárodní festival Chopinova klavíru nebo Varšavský street art festival.
 12. Udržujte se v bezpečí

  I když je Varšava obecně bezpečné město, je důležité dodržovat základní bezpečnostní opatření. Vyhněte se neosvětleným uličkám v noci, dávejte si pozor na své osobní věci a sledujte své okolí. Je dobré mít u sebe telefon s místní SIM kartou nebo roamingem pro případ potřeby kontaktovat pomoc.

  Varšava je město plné života, historie a kultury, které představuje ideální destinaci pro návštěvníky z celého světa. S našimi tipy a doporučeními se vydáte na dobrodružství plné objevování a poznávání tohoto fascinujícího města. Připravte se na nezapomenutelný zážitek.

Pobyty v okolí2