Zajímavosti a tipy na návštěvu Staroměstského náměstí

Staroměstské náměstí, ležící v srdci Prahy, je jedním z nejnavštěvovanějších a nejkrásnějších míst v hlavním městě České republiky. Jeho historie sahá až do 12. století a náměstí se stalo domovem pro některé z nejvýznamnějších architektonických a kulturních památek. V tomto článku se podíváme na několik zajímavostí a tipů, které byste si při návštěvě Staroměstského náměstí rozhodně neměli nechat ujít.

Staroměstské náměstí

  1. Staroměstská radnice a Orloj

Jednou z nejznámějších budov na Staroměstském náměstí je Staroměstská radnice, která je známá především díky svému astronomickému orloji. Orloj byl instalován roku 1410, což z něj činí třetí nejstarší pracující astronomický orloj na světě. Každou hodinu můžete sledovat pohyb apoštolů a jiných sošek, které ožívají v rámci tzv. Orlojního průvodu.

Tip: Doporučené levné ubytování v centru Prahy a okolí: Nejlepší ubytování v Praze

  1. Týnský chrám

Týnský chrám, oficiálně nazývaný Kostel Matky Boží před Týnem, je impozantní gotický kostel, který se tyčí nad náměstím. Jeho věže mají výšku 80 metrů a jsou viditelné již z dálky. Uvnitř kostela můžete obdivovat bohatou výzdobu a hrobku císaře Rudolfa II.

  1. Kostel svatého Mikuláše

Další významnou sakrální stavbou na náměstí je Kostel svatého Mikuláše, který je považován za jedno z nejkrásnějších barokních staveb v Praze. Kostel byl postaven v 18. století a jeho interiér je zdoben freskami a zlatem.

  1. Jan Husův pomník

Uprostřed náměstí se nachází pomník mistra Jana Husa, který připomíná jeho odsouzení na kostnickém koncilu a upálení na hranici v roce 1415. Pomník symbolizuje odpor proti církevnímu útlaku a Husův boj za náboženskou svobodu.

  1. Prohlédněte si náměstí z výšky

Pro úplně jiný pohled na Staroměstské náměstí můžete vystoupat na věž Staroměstské radnice. Z výšky 69,5 metrů se vám naskytne úchvatný panoramatický pohled na celé náměstí a jeho okolí, včetně Pražského hradu a Petřína.

Prohlédněte si náměstí z výšky

  1. Procházka po historických domech

Staroměstské náměstí je obklopeno množstvím historických domů, které skrývají zajímavé příběhy. Některé z nich, jako dům U Kamenného zvonu nebo dům U Minuty, můžete navštívit a seznámit se s jejich bohatou historií. Nezapomeňte také obdivovat jedinečnou architekturu a malby na fasádách.

  1. Trhy a kulturní akce

Během celého roku se na Staroměstském náměstí konají různé trhy, festivaly a kulturní akce. Nejznámější z nich jsou vánoční a velikonoční trhy, které přilákají návštěvníky z celého světa. Při návštěvě náměstí se nezapomeňte informovat o aktuálních akcích, které by vás mohly zajímat.

  1. Gastronomie a kavárny

V okolí Staroměstského náměstí se nachází mnoho kaváren, restaurací a hospod, kde si můžete vychutnat tradiční českou kuchyni nebo si dát skleničku českého piva. Mezi nejoblíbenější patří například Staroměstská restaurace, Kavárna Orient nebo pivnice U Tří růží.

Závěr

Staroměstské náměstí je bezpochyby jedním z nejkrásnějších a nejzajímavějších míst v Praze. Při návštěvě hlavního města České republiky si nenechte ujít jeho jedinečnou atmosféru, bohatou historii a architektonické skvosty.