Zajímavosti a tipy o Hradčanech v Praze

Hradčany jsou jednou z nejstarších a nejkrásnějších částí Prahy, hlavního města České republiky. Tato historická čtvrť se nachází na levém břehu řeky Vltavy a je domovem nejenom pro Pražský hrad, ale i mnoho dalších historických památek, kostelů, náměstí a uliček. V tomto článku se podělíme o několik zajímavostí a tipů, které vám pomohou plánovat váš výlet do Hradčan a objevit všechny jeho poklady.

Pražský hrad

  1. Pražský hrad

Pražský hrad je nepochybně nejvýznamnější památkou v Hradčanech. Tato impozantní pevnost je nejen sídlem českých prezidentů, ale také největším uzavřeným hradním komplexem na světě. Jako turista můžete navštívit různé části hradu, včetně Katedrály svatého Víta, Starého královského paláce, Baziliky svatého Jiří a Zlaté uličky. Při návštěvě hradu si nenechte ujít střídání stráží u vstupu.

Tip: Doporučené wellness pobyty v Praze a okolí: Nejlepší ubytování v Praze a středních Čechích

  1. Loreta

Loreta je barokní poutní místo, které se nachází nedaleko Pražského hradu. Tato malebná stavba je známá především díky své zvoničce s 27 zvony, které hrají každou hodinu. Uvnitř Lorety můžete obdivovat také Santa Casa, která je replikou domu Panny Marie z Nazaretu, a pokladnici s bohatou sbírkou liturgických předmětů.

  1. Strahovský klášter

Strahovský klášter je jeden z nejstarších premonstrátských klášterů v České republice. Jeho největším pokladem je Strahovská knihovna, která se pyšní bohatou sbírkou rukopisů, inkunábulí a starých tisků. Prohlídky knihovny jsou omezené, ale i tak stojí za návštěvu, jelikož se jedná o jeden z nejkrásnějších knihovních sálů na světě.

  1. Schwarzenberský palác

Schwarzenberský palác je jedním z nejkrásnějších renesančních paláců v Praze. Dnes je součástí Národní galerie a hostí sbírku barokního umění. Palác je známý svými sgrafitovými fasádami a bohatě zdobenými interiéry. Při návštěvě se nezapomeňte zastavit v nádherné zahradě, která nabízí klidné místo pro odpočinek uprostřed rušného města.

  1. Vyhlídka na Prahu z Hradčanského náměstí

Hradčanské náměstí je jedním z největších a nejkrásnějších náměstí v Praze. Je obklopeno historickými budovami, jako je Arcibiskupský palác, Pražský hrad a Schwarzenberský palác. Odtud můžete obdivovat jedinečný výhled na Prahu, její stověžatou panorámu a kouzelnou atmosféru Starého Města.

  1. Procházka po Novém Světě

Nový Svět je malebná a tajemná čtvrť Hradčan, která je tvořena úzkými uličkami, malými domečky a zahrádkami. Procházka po Novém Světě vás zavede do starých časů a nabídne pohled na Prahu, který jinde nenajdete. Nenechte si ujít návštěvu Černínského paláce, sídla českého ministerstva zahraničních věcí, který je přístupný pouze v omezených termínech.

  1. Pivovar a restaurace U Černého vola

Po prohlídce Hradčan si dopřejte chutný oběd nebo večeři v tradiční české hospodě U Černého vola. Tato historická hospoda, která funguje již od roku 1520, nabízí vynikající českou kuchyni a domácí pivo z vlastního pivovaru. Zde můžete ochutnat některé z nejlepších českých jídel, jako jsou svíčková na smetaně, vepřo-knedlo-zelo či guláš.

Závěrem

Hradčany v Praze jsou skutečným pokladem české historie, architektury a kultury. Ať už jste milovníkem historie, umění, nebo jen chcete prozkoumat úžasnou atmosféru Prahy, Hradčany nabízejí nespočet možností pro nezapomenutelný zážitek. Nezapomeňte navštívit uvedené zajímavosti a tipy, abyste si užili svůj pobyt v Praze naplno.