Prozkoumejte skryté klenoty Bruselu

Bruselu se někdy říká „hlavní město Evropy“ a pokud jde o kulturní různorodost a množství zajímavých památek, pak je to zcela oprávněné. Poznat a ochutnat Brusel můžete i bez toho, abyste ztráceli čas v dlouhých frontách u památek, které najdete v každém bedekru a všichni o nich vědí. Následujících 5 tipů vám pomůže s výběrem, co v Bruselu rozhodně stojí za to vidět a zažít.

Najdete všechny čůrající sochy?

1. Najdete všechny čůrající sochy?

Brusel drží zajímavé prvenství: najdete tu nejvíce čůrajících soch. Kromě proslulého Čurajícího chlapečka, který je jedním ze symbolů celého Bruselu, ve městě totiž existují ještě dvě, o nichž mnoho lidí neví. Bronzová Čůrající holčička Denise-Adriena Debouvrieho přibyla v roce 1985. Na Rue des Chartreux pak můžete potkat třetí sochu do sbírky: psa značkujícího patník. Tento Čůrající kříženec (vlámsky zinneke) je dílem sochaře Toma Frantzena a „zdobí“ Brusel od roku 1998.

Tip: Doporučené ubytování v Beneluxu a okolí: Nejlepší ubytování v Belgii

Belgické komiksové muzeum

2. Belgické komiksové muzeum

Pokud se zdráháte označit Brusel za hlavní město Evropy, pak po návštěvě Belgisch Strip Museum uznáte, že je právoplatnou metropolí komiksu. Šmoulové, Lucky Luke nebo Tintin nejsou jediným lákadlem. Nádherná secesní budova slavného architekta Victora Horty je až po střechu naplněna expozicemi o historii komiksu, o slavných postavách i autorech a nechybí ani ukázka toho, jak komiks krok za krokem vzniká. Pokud vám nebudou stačit expozice v muzeu, můžete si zde za drobný peníz koupit speciální mapku, která vás provede centrem města po takzvané Komiksové stezce. Na fasádách domů jsou v nadživotní velikosti vyvedeny střípky komiksů, které skládají hold velkým tvůrcům tohoto žánru.

La Fleur en Papier Doré

3. La Fleur en Papier Doré

„Zlatá růže z papíru“ je tradiční stará kavárna s dobrým pivem a atmosférou. Takových se dá najít po Evropě hodně, ovšem tady se podařilo zachovat ducha doby před více než stoletím. Právě tady se scházeli surrealisté a malé umělecké skupiny. Na každé stěně a u každého stolu se stále drží atmosféra živých rozhovorů a tvorby buřičských básní. Nesourodý nábytek i hustě zdobené stěny jsou tou pravou časovou smyčkou, v níž se můžete na chvíli ztratit a vychutnat si skvělé občerstvení.

Pivo, hranolky nebo čokoláda? – Vafle!

4. Pivo, hranolky nebo čokoláda? – Vafle!

Belgická gastronomie je ráj pro gurmány všeho druhu. Že je tato země domovem klasických hranolků, čokoládových dobrot (pralinek) nebo řady lahodných piv, to je všeobecně známo. Ovšem že se tady „narodily“ i vafle, to už ví málokdo. První zmínky v literatuře se objevily už v 17. století, přičemž je pravděpodobné, že si Belgičané na vaflích pochutnávali už dlouho před tím. Klasické belgické vafle jsou hranaté a mají hlubší čtverečky než mnohé jejich varianty v jiných zemích, kam se tento recept rozšířil. Tradičně se vafle jedí na ulici, kde je prodávají u pojízdných stánků, a nikoliv u stolu. Takže vyrazte v centru do ulic a vychutnejte si klasickou belgickou pochoutku jako jednu z nejstarších „street food“ v Evropě.

Muzeum Victora Horty

5. Muzeum Victora Horty

Jestli patříte k milovníkům secese neboli Art Nouveau, pak nevynechejte muzeum slavného belgického architekta Victora Horty. Secese je úžasný směr pro všechny, kteří mají rádi zdobnost, křivky, hravost a inovativní přístup k zažitým architektonickým pravidlům. Při prohlídce domu, v němž Horta skutečně žil, se dozvíte vše o jeho životě i práci a doslova mu nahlédnete do ateliéru. Všechny aktuální informace o expozicích se dozvíte na webu muzea (v angličtině): http://www.hortamuseum.be/en/Welcome