Prozkoumejte skryté klenoty Hamburku

Žádné město nemá jen tu tvář, kterou znáte z letáků cestovních kanceláří. Světoznámá památka vám nezaručí exkluzivní zážitek. Mnohem pravděpodobněji strávíte spoustu času ve frontách u vstupu a uvnitř budete jen jedním ze stovek návštěvníků. Co místo toho objevit pár kouzelných a vzrušujících míst, která nejsou tolik známá? Následujících pět tipů vám pomůže s výběrem v Hamburku.

Schanze & Karoviertel

1. Schanze & Karoviertel

Sternschanze a Karolinenviertel (zkráceně Schanze a Karoviertel) jsou dvě čtvrti, které vás strhnou svou barevností, osobitostí a stále přetrvávající atmosférou rebelství. Při procházce můžete obdivovat nespoutaný street art, odpočinout si v originálním Floraparku, kterému dominuje někdejší bunkr přeměněný na lezeckou stěnu. Ta je navíc bohatě zdobena graffiti. V Schanze najdete mnoho malých krámků a restaurací, a hlavně kavárnu, kde vám připraví nejlepší flat white v Hamburku – Codos (na ulici Bartelsstraße). Pokud vás láká noční život, určitě začněte v Schulterblatt. Z bezpočtu klubů a barů si vybere každý, kdo miluje místa, která nikdy nespí.

Tip: Doporučené ubytování v Hamburgu a okolí: Nejlepší ubytování v Hamburgu

Muzeum emigrace Ballinstadt

2. Muzeum emigrace Ballinstadt

Hamburku se říkává „brána do světa“. Město s druhým největším přístavem Evropy v minulosti posloužilo milionům lidí, kteří se z různých důvodů rozhodli Starý kontinent opustit. V roce 1901 bylo zřízeno vystěhovalecké městečko Ballinstadt, kde emigranti čekali na vyplutí. Stalo se opravdovým ‘městem ve městě‘ s kostely, synagogami, nemocnicí, hřišti i kavárnami. Přestože původní městečko bylo zničeno, vznikly repliky budov, v nichž je dnes Ballinstadt. V interaktivním muzeu se mimo jiné dozvíte o tom, kolik hlavních vln emigrace bylo, z jakých důvodů lidé odcházeli a jaké byly podmínky.

Planetárium

3. Planetárium

Hamburské planetárium patří k nejstarším na světě a naprosto hvězdnou památkou je i zvenčí. V roce 1930 bylo totiž zřízeno v bývalé vodárenské věži vystavěné ve stylu art deco. Budovu planetária najdete jako jednu z dominant Městského parku (Stadtpark). V programu objevíte různorodé akce, které zabaví celou rodinu. Můžete navštívit populárně naučné pořady, kulturní události, koncerty nebo prožít fascinující vědecká dobrodružství.

 Muzeum koření (Spicy's Gewürzmuseum)

4. Muzeum koření (Spicy's Gewürzmuseum)

S exotickým kořením, kávou a čaji se v Hamburku obchodovalo už od středověku. Těžko bychom hledali koření, které ještě neprošlo tímto významným přístavním městem. Není divu, že právě v Hamburku najdeme interaktivní Muzeum koření, které vám kromě explozivní směsice vůní nabídne i pohled do historie obchodu s touto aromatickou komoditou. Chrám zasvěcený koření sídlí v budově historického komplexu skladů. Samozřejmostí je i možnost odvézt si jako suvenýr nějaký ten cizokrajně vonící balíček nebo lahvičku s pikantní omáčkou.

Park s největší japonskou zahradou v Evropě

5. Park s největší japonskou zahradou v Evropě

Všechna moderní města myslí i na zeleň a místa, kde si člověk odpočine od betonu a shonu. Park Planten un Blomen (v překladu Rostliny a květiny) je pro to jako stvořený. První rostlinu zde zasadili už v roce 1821. Tento platan přetrval dodnes a najdete ho u jednoho ze vstupů do parku (poblíž nádraží Hamburg Dammtor). S celkovou rozlohou 47 hektarů v něm můžete strávit spoustu času procházkami, prohlídkou skleníků s exotickými rostlinami, četbou nebo piknikem. Ovšem pravým klenotem je Japonská zahrada, která je největší svého druhu v Evropě.