10+ tipů na zajímavá místa k návštěvě v Olomouckém kraji

Olomoucký kraj je jedním z nejzajímavějších regionů v České republice. Nachází se zde spousta historických památek, přírodních krás a zajímavých míst k návštěvě. Pokud plánujete navštívit Olomoucký kraj, určitě se nebudete nudit. Zde je několik tipů na to, co byste měli vidět.

 1. Olomouc

  Olomouc je hlavním městem Olomouckého kraje a je to jedno z nejkrásnějších historických měst v České republice. Olomouc je plná památek, jako například Katedrála svatého Václava, slavný olomoucký orloj, nebo gotický kostel svatého Mořice. Také stojí za návštěvu barokní Hlavní náměstí, které je největší v České republice a plné ještěrů a kávových domů.

  Olomouc

 2. Svatý Kopeček

  Svatý Kopeček je největším poutním místem v Olomouckém kraji a je významným centrem římskokatolické církve. Nachází se zde barokní bazilika Nanebevzetí Panny Marie a klášter augustiniánů. Navštívit můžete také archeologické muzeum nebo se projít krásnou okolní krajinou.

  Tip: Doporučené ubytování v Olomouci a okolí: Levné ubytování v Olomouci


  Svatý Kopeček u Olomouce

 3. Jeseníky

  Jeseníky jsou nejvyšší pohoří v Olomouckém kraji a nabízejí nádhernou přírodu a turistické trasy. Můžete se vydat na výlet do horského městečka Karlova Studánka, navštívit údolí Bílé Opavy nebo se projít na nejvyšší horu Jeseníků – Praděd.

  Jeseníky

 4. Kroměříž

  Kroměříž je malebné město, které je známé pro své zahrady a zámek. Zámek Kroměříž je jedním z nejkrásnějších barokních zámků v České republice a zahrady patří k nejkrásnějším v Evropě. Můžete se projít zámeckým parkem nebo navštívit zámekovou galerii.

  Kroměříž

 5. Litovelské Pomoraví

  Litovelské Pomoraví je chráněné přírodní území, které se rozkládá v údolí řeky Moravy. Je zde mnoho hezkých míst k návštěvě, jako například Hranické soutěsky, přírodní památka Skalní mlýn nebo Naučná stezka Litovelské Pomoraví. Toto území je skvělým místem pro milovníky přírody a pro ty, kteří hledají klid a relaxaci.

 6. Zábřeh Město

  Zábřeh se nachází v jižní části Olomouckého kraje a je známé pro své historické památky, jako například barokní kostel svatého Prokopa, zámek Zábřeh nebo zříceninu hradu Bouzov. Kromě toho můžete navštívit také místní muzeum nebo se projít po Naučné stezce Zábřežské pahorkatiny.

 7. Helfštýn

  Helfštýn je jedním z největších a nejkrásnějších hradů v České republice. Nachází se v blízkosti města Lipník nad Bečvou a nabízí nádherné výhledy na okolní krajinu. Na hradě se také konají různé kulturní akce a festivaly.

  Helfštýn

 8. Mohelnická brázda

  Mohelnická brázda je údolí řeky Bystřice a nabízí krásnou přírodu a mnoho turistických tras. Můžete se vydat na výlet do přírodní památky Švédské šance, která je památkou na bitvu u Mohelnice během třicetileté války, nebo se projít po Naučné stezce Mohelnické brázdy.

 9. Bouzov

  Bouzov je malebná obec, která se nachází v blízkosti města Litovel. Je známá především díky svému hradu, který je jedním z nejkrásnějších středověkých hradů v České republice. Na hradě se také konají různé kulturní akce a festivaly.

  Hrad Bouzov

 10. Olomoucké tvarůžky

  Olomoucké tvarůžky jsou slavným produktem Olomouckého kraje. Jedná se o sýr, který je typický pro tuto oblast a má charakteristickou vůni a chuť. Pokud rádi ochutnáváte místní speciality, určitě byste měli zkusit olomoucké tvarůžky a ochutnat tuto lahůdku na místě.


  Olomoucký kraj nabízí mnoho zajímavých míst k návštěvě. Pokud se rozhodnete navštívit tento region, určitě se nebudete nudit. Od historických památek až po nádhernou přírodu – Olomoucký kraj má pro každého návštěvníka něco k vidění a objevování.