Co je All inclusive

Co je All inclusive

All inclusive zahrnuje:

Tip: Doporučené ubytování v Česku: Nejlepší ubytování v České Republice

  • snídani
  • oběd
  • večeři
  • nápoje

Zatímco v rámci polopenze nebo plné penze získáte zdarma pouze omezený počet nápojů, s all inclusive budete mít nejen všechna tři hlavní jídla, ale i všechny nealkoholické i alkoholické nápoje zdarma. V mnoha případech je zahrnuto i malé občerstvení během dne, zmrzlina pro děti, odpolední káva a zákusek nebo malý půlnoční bufet. All inclusive často zahrnuje také zdarma využití wellness služeb a různých sportovních aktivit. Rozsah poskytovaných služeb se také liší dle destinací. Mohou také existovat různá omezení, do jaké míry můžete nabídky využít. V některých hotelech si např. můžete během dovolené užít neomezené návštěvy sauny a wellness centra, ale masáže nebo jiné procedury jsou zahrnuty pouze jednou za pobyt. Totéž platí pro nabídky vodních sportů, jízdy na koni nebo využívání sportovních hřišť. Tyto informace poskytuje každý hotel předem, abyste se již před nákupem pobytu dozvěděli, které služby jsou zahrnuty.

Existuje mnoho all inclusive hotelů, zejména v oblíbených prázdninových destinacích po celém Středomoří a Karibiku. Koncept all inclusive zahrnuje i další služby, jako je péče o děti, animační program, denní a večerní zábava a sportovní program s průvodcem.

Stejně jako u polopenze  ani zde neexistuje jednotná definice. Proto mnoho hotelů a touroperátorů používá k popisu rozsahu doplňky jako „light“ nebo „ultra“. Přesné informace o tom, co se za těmito přísadami skrývá, najdete níže.

Kopečková zmrzlina

All Inclusive Light / Soft

S programem All inclusive Light má host k dispozici pouze některé služby zdarma. To, které služby jsou vyloučeny, si stanoví každý hotel. Například v rodinných hotelech jsou k dispozici pouze nealkoholické nápoje, pivo a víno a tvrdý alkohol je zcela vyloučen. Nebo není k dispozici odpolední občerstvení. Ve velkých hotelech s mnoha volnočasovými aktivitami lze vyloučit určité nabídky jako je např. wellness.

All inclusive Ultra / Plus / Premium

U této varianty jsou obvykle zahrnuta všechna jídla, veškeré občerstvení a alkoholické i nealkoholické nápoje. Navíc bývá v nabídce zahrnutý i importovaný alkohol, který máte také k dispozici zdarma. Nabídka wellness a fitness, stejně jako speciální služby, jako je třeba kyvadlová doprava, bývají také často zahrnuty.

Zvláštnosti týkající se jídla

Zvláštnosti týkající se jídla

All inclusive hotely obvykle podávají jídlo formou bufetu. Ve velkých hotelech a resortech mívají hosté k dispozici více různých restaurací, a to včetně „à la carte“ nebo tematických restaurací, které lze zdarma využívat jednou týdně. To platí zejména pro hotely, které nabízejí polopenzi i all inclusive. Hotely typu all inclusive mají často speciální tematické večery, kde se nabízí živé vaření, grilování nebo místní speciality.

Zvláštnosti týkající se alkoholických nápojů

V mnoha případech zahrnuje all inklusive pouze nabídku místních alkoholických nápojů, nikoli však importovaných. Je to hlavně kvůli vysokým celním poplatkům, které hoteliéři musí za tyto produkty platit.

Existuje také mnoho hotelů, které omezují čas nebo místo bezplatného podávání alkoholických nápojů: například podávání v lobby baru může být zdarma, ale na diskotéce nebo v plážovém baru je za poplatek. Nebo jsou alkoholické nápoje zahrnuty v all inclusive pouze do 22:00.

All inclusive náramek

All inclusive náramek

Vzhledem k tomu, že mnoho hotelů nabízí kromě all-inclusive i jiné typy stravování, nebo zahrnují různé služby od různých organizátorů, dostanou obyvykle hosté při příjezdu do hotelu na zápěstí barevný náramek. Účelem je identifikovat hosty, kteří mají nárok na služby all inclusive, a poskytnout vám tak rezervované služby zdarma, aniž byste obtěžovali hosta otázkami. Hosté bez odpovídajícího náramku musí platit nebo nemají na danou sluzbu žádný nárok. Mnoho hostů považuje tyto pásky za obtěžující a nepohodlné, zejména proto, že každý člověk je místními okamžitě rozpoznatelný jako turista. Některé hotely proto změnily koncept na karty, které musí být při čerpání služby předloženy.To však má také své nevýhody, protože kartu musí mít host neustále u sebe.

Proč bych si měl vybrat all inclusive?

Ne všechny hotely službu all inklusive nabízejí. Ve městech nebo destinacích, kde hosté tráví většinu dne mimo hotel, se tento typ stravování často nevyplatí.

Pokud byste se však chtěli vydat na plavbu lodí neboli cruise, all-inclusive je obvykle standardní formou stravování nabízená díky pevně stanovenému harmonogramu a nemožností alternativ. All inclusive je nejoblíbenější volbou zejména v přímořských prázdninových destinacích, a to zejména v Turecku, Tunisku a Egyptě. Mnoho rekreantů tráví svůj čas v hotelech a hotely se často nacházejí v oblastech, kde pro turisty není mnoho jiných alternativ. All inclusive je také velmi oblíbenou volbou pro rodiny s dětmi.

Velkou výhodou je jednoduché stanovení potřebného kapesného na cestu. Často již není potřeba za stravu nebo drinky platit, takže peníze budete potřebovat jen na výlety nebo suvenýry.

To může být zajímavé zejména pro rekreanty, kteří mají omezený rozpočet. Další výhodou je, že nemusíte mít během své dovolené po celou dobu k dispozici hotovost. To je užitečné zejména na dovolené na pláži, protože peněženku si můžete bezpečně uložit do trezoru na pokoji.

Samozřejmě si musíte sami rozhodnout, zda se vám all inclusive vyplatí. Měli byste předem pečlivě zvážit všechny výhody a nevýhody. Snad nejužitečnější otázkou je, na jaký typ dovolené chcete jet a jak chcete trávit svůj čas. Pokud chcete hodně cestovat, a důkladně prozkoumat celou oblast, all inclusive pro vás zřejmě není tou nejlepší volbou. Má však dokonalý smysl pro čistou relaxační, koupací nebo wellness dovolenou. 

Důležitá poznámka na konec: pro nabídky s all inclusive platí, že v popisu hotelu je obvykle uvedeno, které nápoje a další služby jsou již zahrnuty v ceně.