Co je polopeze

Polopenze Pojem polopenze definuje způsob stravování během vašeho pobytu

Polopenze

Pojem polopenze definuje způsob stravování během vašeho pobytu. Zatímco řada nabídek zahrnuje pouze snídani, polopenze (v nabídkách často zkráceně uvedena jako P nebo HB – z anglického half board) zahrnuje ještě jedno jídlo navíc. Ve většině případů je to večeře, ale v některých hotelech může polopenze místo večeře zahrnovat oběd. Polopenze se liší od plné penze, kde kromě snídaně dostanete také oběd a večeři, a také od all inclusive, kde jsou zahrnuty veškerá jídla a nápoje.

Pokud se chcete ubytovat v hotelu s polopenzí, usnadníme vám na našem e-shopu hledání. Stačí si na horní liště vybrat některou kategorii (např. Wellness), ve které si můžete následně vyfiltrovat všechny nabídky s polopenzí.

Tip: Doporučené ubytování v evropských metropolích: Nejlepší ubytování v metropolích

Polopenze – co přesně za své peníze dostanu?

Jak již bylo zmíněno, polopenze kromě snídaně zahrnuje buď oběd nebo večeři. Zda si budete moci vychutnat pokrmy z bufetu, výběrem z menu, nebo z jídelního lístku (à la carte) závisí na konkrétním hotelu. Ve velkých hotelech je jídlo většinou podáváno formou bufetu, v menších hotelech, penzionech a rodinných hotelích je často preferován jednodušší výběr z menu, kde budete mít na výběr např. 3 varianty pokrmů.

 

Bufet obvykle zahrnuje nabídku předkrmů se saláty a/nebo polévkou

Bufet obvykle zahrnuje nabídku předkrmů se saláty a/nebo polévkou, hlavní chody s výběrem masa a ryb a přílohami jako těstoviny, rýže, brambory nebo grilovaná zelenina a dezertní bufet s drobnými sladkostmi. Ve velkých hotelech je výběr jídel samozřejmě většinou mnohem větší vzhledem k vyšším kapacitám a možnostem.

Stále více hotelů nabízí také pokrmy bez lepku a laktózy. Speciální požadavky, potravinové intolerance atd. je nejlepší projednat s hotelem předem.

Jsou v polopenzi zahrnuty nápoje?

Jsou v polopenzi zahrnuty nápoje?

Neexistuje jednotné pravidlo, zda a jaké nápoje jsou v rámci polopenze zahrnuty. Toto pravidlo si stanovuje každý hotel sám. Ve většině případů jsou však nápoje jako káva, čaj, mléko nebo džus zahrnuty v rámci snídaně, nicméně za alkoholické i nealkoholické nápoje při obědě nebo večeři se musí většinou platit.

Polopenze plus je občas nabízena jako doplněk k polopenzi. Ve většině hotelů polopenze plus znamená, že nealkoholické nápoje, voda, pivo a víno jsou již zahrnuty v ceně. Výběr alkoholických nápojů je většinou omezen na regionální značky, což je dáno především nižšími náklady pro hotel. Některé hotely nabízejí v rámci polopenze plus také odpolední občerstvení jako je koláč nebo sušenky a kávu.

Výhody a nevýhody polopenze – pro koho je polopenze užitečná?

Výhody a nevýhody polopenze – pro koho je polopenze užitečná?

Abyste se mohli rozhodnout, zda je polopenze tím správným typem stravování během vašeho pobytu, můžete využít následující úvahy:

Při pobytu ve městě nebo během aktivní dovolené, tedy pokud se v hotelu zdržujete spíše méně a hodně času trávíte mimo hotel, se polopenze ve formě snídaně a večeře často jeví jako velmi praktická, a je u tohoto typu pobytů velmi oblíbená. Ráno si v hotelu vychutnáváte snídani a během dne zůstanete flexibilní, protože nejste vázáni na čas podávání obědu v hotelu. Během dne si tak mimo hotel můžete dopřát jen malou svačinku nebo zajít ochutnat místní speciality. Po náročném dni si pak v hotelu v rámci polopenze vychutnáte dobrou večeři. Zejména v hotelech mimo město si ušetříte každodenní hledání vhodné restaurace.

V mnoha hotelech si samozřejmě můžete polopenzi zarezervovat dodatečně při příjezdu nebo se můžete zajít najíst do hotelové restaurace – mějte však na paměti, že tyto varianty jsou obvykle mnohem dražší než nabídka polopenze, kterou si zarezervujete s polopenzí.

Plná penze je atraktivní variantou zejména pro pobyty, kdy se během dne plánujete

Plná penze je atraktivní variantou zejména pro pobyty, kdy se během dne plánujete pohybovat v okolí hotelu nebo pokud chcete mít své výdaje pod kontrolou a především chcete, aby byly předvídatelné. Kromě vstupného a různých suvenýrů totiž na dovolené nejvíce utrácíme na jídlo a pití. Zatímco v mnoha městech se můžete levně najíst třeba v bistrech nebo ve stáncích s občerstvením, jinde musíte sáhnout hlouběji do kapsy. Pokud si chcete zajít na dobré jídlo, pobyt se vám pak samozřejmě prodraží. Rezervovat si plnou penzi polopenzi předem se tedy určitě vyplatí a můžete si díky tomu během své dovolené lépe hlídat rozpočet na jídlo.

Jaký druh stravy na svých cestách preferujete Vy?