Dvoulůžkový pokoj

Co je dvoulužkový pokoj

Dvoulůžkový nebo jednolůžkový pokoj?

Téměř všechny hotely nabízejí kromě dvoulůžkového také jednolůžkové pokoje. Dvoulůžkový pokoj nabízí ubytování pro dvě osoby, buď s manželskou postelí nebo se dvěma samostatnými postelemi. Na jednolůžkovém pokoji je možné ubytování pouze jednoho hosta.

Tip: Doporučené ubytování ve wellness hotelích pro ženy: Nejlepší wellness pobyty pro ženy

Dvoulůžkový pokoj (Double room)

Vybavení dvoulůžkového pokoje ze své podstaty musí vždy zahrnovat lůžko pro dvě osoby. Další vybavení, které můžete na tomto typu pokoje očekávat, bude záviset na typu vašeho ubytování a jeho odpovídající klasifikaci. V penzionech je například vybavení většinou skromnější než v hotelech, u kterých je možné řídit se počtem hvězdiček. Je to dáno kritérii, která musí hotely pro klasifikaci hvězdičkami splňovat. Pro příslušný počet hvězdiček jsou totiž stanoveny určité podmínky a požadavky pro hotelová zařízení a pokoje. To má vliv nejen na velikost místnosti, ale také na vybavení jako je posezení, šatna, úložné prostor v koupelně, hygienické potřeby, fén atd.

Dvojlůžkový pokoj s oddělenými postelemi (Twin)

Variantou dvoulůžkového pokoje s manželskou postelí je pokoj se dvěma oddělenými postelemi. Tato varianta je vhodná zejména v případě, že chcete využít cenové výhody dvoulůžkového pokoje s někým, s kým si nejste tak blízcí, abyste spolu mohli sdílet manželskou postel. To znamená, že v hotelovém pokoji mohou levně přespat i kolegové nebo přátelé. Některé hotely vybavují své hotelové pokoje samostatnými lůžky, které lze podle potřeby sklopit nebo oddělit. Hotel tak může postele flexibilně přizpůsobit potřebám cestujících.

Co je rodinný pokoj

Děti ve dvoulůžkovém pokoji

Ve většině hotelů mají děti do určitého věku pobyt ve dvoulůžkovém pokoji zdarma. Maximální obsazenost pokoje bývá 2 dospělí a 2 děti. Jedno dítě může spát v lůžku rodičů, přistýlku pro druhé dítě je většinou nutné rezervovat za poplatek. V každém případě o tom, zda je možné ubytování dvou dětí na pokoji a do jakého věku, rozhoduje hotel. Pro delší pobyty nebo pro ubytování s většími dětmi je výhodnější ubytování v tzv. rodinném pokoji. Zde mají děti vlastní ložnici, která je spojena s pokojem rodičů spojovacími dveřmi.

Jednolůžkový pokoj

Vybavení pokojů se liší podle kategorie hotelu, ale obecně platí, že jednolůžkový pokoj má srovnatelné vybavení jako ostatní pokoje. Některé pokoje mají samostatné postele, ale mnohé mají standardní manželskou postel. V některých jednolůžkových pokojích jsou dvě samostatná lůžka - tyto pokoje se obvykle prodávají i jako dvoulůžkové se dvěma samostatnými lůžky. Jediný rozdíl je potom počet ručníků a přikrývek, který odpovídá ubytování jednoho hosta.

Co je jednolužkový pokoj

Dvoulůžkový pokoj pro jednoho

Při rezervaci dvoulůžkového pokoje pro jednu osobu je obvykle účtovaný příplatek za jednolůžkový pokoj. To je na jednu stranu nepříjemné pro všechny single cestovatele, protože příplatek může dosáhnout až 50 % ceny. Na druhou stranu musíte příplatek chápat jako snahu hoteliéra o kompenzaci ušlého příjmu: Pokud je dvoulůžkový pokoj plně obsazen, vydělá více, ale úklid a příprava pokoje pro další hosty je stejně náročný.

Typy pokojů

V posledních letech stále více poskytovatelů používá k popisu svých hotelových pokojů určité dodatky. Proto bychom vám rádi vysvětlili nejdůležitější pojmy:

Typy pokojů v hotelu

Comfort / Premium / Superior / Deluxe

Pokoje v této kategorii jsou většinou prostornější a lépe vybavené než standardní pokoje. Lepším vybavením může být například klimatizace, minibar, zařízení na přípravu kávy a čaje nebo novější elektrospotřebiče. Některé pokoje mají k dispozici také posezení s křesílky nebo pracovní stůl. Roli může hrát také umístění pokoje s výhledem do tiché ulice nebo parku, balkón nebo hezký výhled třeba na moře.

Economy / Promo / Best Price

Jak tyto dodatky napovídají, u tohoto typu pokojů budete muset slevit z umístění a/nebo vybavení pokojů. Tyto pokoje bývají obvykle levnější, nicméně v některých případech se od ostatních dvoulůžkových pokojů liší opravdu jen cenou. Jedná se o oblíbený prostředek hotelů, aby upozornily na obzvlášť nízkou cenu. V mnoha hotelích se však tyto pokoje od ostatních variant opravdu liší: často jde o velikost a umístění pokje. Umístění pokojů Economy bývá někdy méně atraktivně umístěny, např. s výhledem do ulice nebo na parkoviště, nabízí skromnější vybavení nebo nemají balkon.

Business pokoj

Větší hotelové řetězce a hotely u výstaviště často nabízí tzv. business pokoje. Tyto pokoje jsou většinou prostornější a nabízí například další sezení se stolem a křesli nebo velký pracovní stůl. Tyto pokoje jsou primárně určeny pro obchodní cestující, ale mohou se zde ubytovat i turisté. Pokoje Business si obvykle rezervují jednotlivci, ale většina z nich má manželskou postel.

Business pokoj v hotelu