Proč navštívit Katedrálu v Kolíně nad Rýnem: Zajímavosti a tipy

Katedrála svatého Petra a Panny Marie v Kolíně nad Rýnem, známá také jako Kölner Dom, je jedním z nejvýznamnějších stavebních děl gotické architektury a ikonou města Kolína. Tento impozantní chrám, jenž dominuje panorama města, nabízí mnoho zajímavostí a důvodů pro návštěvu. V tomto článku se seznámíte s hlavními důvody, proč byste měli navštívit Katedrálu v Kolíně nad Rýnem.

Katedrála svatého Petra a Panny Marie v Kolíně nad Rýnem

  1. Architektonický skvost

   Katedrála v Kolíně nad Rýnem je považována za mistrovské dílo gotické architektury. Její výstavba začala v roce 1248 a trvala více než 600 let. Díky svým impozantním rozměrům, preciznímu zpracování a výjimečným detailům patří katedrála mezi nejvýznamnější sakrální stavby na světě.

Tip: Doporučené ubytování v Kolíně nad Rýnem a okolí: Nejlepší ubytování v Kolíně nad Rýnem

 1. Panoramatický výhled

  Pokud vás neodradí výstup po 533 schodech, můžete se vydat na vrchol jižní věže katedrály, která dosahuje výšky 157 metrů. Odměnou za námahu bude úchvatný výhled na město Kolín a okolí, včetně řeky Rýn.

 2. Svatyně Tříkrálovský relikviář

  Katedrála je známá také díky svému nejvýznamnějšímu pokladu, relikviáři Tří králů. Tento zlatý relikviář, zdobený drahokamy a perletí, údajně uchovává ostatky biblických Tří králů. Svatyně byla postavena ve 12. století a je jedním z nejdůležitějších středověkých zlatnických děl v Evropě.

 3. Skvostné vitráže

  Katedrála v Kolíně nad Rýnem je proslulá svými nádhernými barevnými vitrážemi, které pokrývají celkem 10 000 m². Mezi nejznámější patří okno s biblickými výjevy z 14. století, Gerhard Richterovo abstraktní okno z roku 2007 a okno svatého Petra, které pochází ze 16. století.

 4. Příležitost prozkoumat bohatou historii

  Procházkou po interiéru katedrály objevíte nespočet historických a uměleckých skvostů. Mimo jiné můžete obdivovat středověké náhrobky, sochy a oltáře. Katedrála také slouží jako místo posledního odpočinku mnoha významných osobností, včetně arcibiskupů a členů šlechty.

 5. Živá kulturní a duchovní scéna

  Katedrála v Kolíně nad Rýnem je stále aktivním duchovním centrem, kde se konají pravidelné bohoslužby a koncerty duchovní hudby. Navštivte katedrálu během jednoho z těchto akcí a vychutnejte si zážitek propojení hudby a prostředí tohoto impozantního chrámu.

 6. Významná památka UNESCO

  Katedrála v Kolíně nad Rýnem byla v roce 1996 zapsána na seznam světového dědictví UNESCO jako významný příklad gotické architektury a důležitý symbol německé křesťanské tradice.

 7. Blízkost k hlavnímu nádraží a historickému centru

  Katedrála se nachází v bezprostřední blízkosti hlavního nádraží v Kolíně, což z ní činí snadno dostupnou turistickou atrakci. Po návštěvě katedrály můžete pokračovat pěšky do historického centra města a navštívit další památky, muzea, galerie a restaurace.

Závěrem:

Katedrála v Kolíně nad Rýnem je nejen architektonickým skvostem, ale také místem s bohatou historií, duchovním významem a nádherným uměleckým dědictvím. Navštivte tuto impozantní stavbu a nechte se unést její krásou a atmosférou.