Prozkoumejte skryté klenoty Amsterdamu

Amsterdam – to je úžasná kulturní rozmanitost, nádherné památky UNESCO i různorodé možnosti zábavy. Toto původně středověké město obklopené bažinami je dnes živoucí evropskou metropolí, která vám nedá vydechnout. Pokud nechcete ztrácet čas a nervy v dlouhých frontách u známých památek, zkuste poznat Amsterdam z méně známé, ale o to zajímavější stránky.

Amsterdam

  1. Muzeum světových kultur (Tropenmuseum)

Milujete cestování a objevování odlehlých částí světa? Můžete poznat různé kouty planety, aniž byste opustili Amsterdam. Muzeum světových kultur má ve svých sbírkách tisíce artefaktů spojených s jedinečnými příběhy. Zážitkem je už samotná návštěva impozantní budovy. Prostorné atrium vám připomene, jak silný dojem dokáže architektura vyvolat. Pilíře a zdi jsou zdobené odkazy na velkolepou historii Nizozemí, včetně koloniální éry. Muzeum pro návštěvníky připravuje stálé i krátkodobé instalace, které vždy poodhalí kousek bohaté mozaiky světových kultur.

Tip: Levné ubytování v Amsterdamu a okolí: Nejlepší ubytování v Amsterdamu

Rijksmuseum Amsterdam

  1. Fondue a steak v Café Bern

Jídlo patří mezi vrcholné zážitky v Amsterdamu, a to i přes rozšířený dojem, že nizozemská kuchyně není žádný zázrak. Stačí vědět, kam a na co zajít. Skrývají se tu totiž stylové podniky, které nenajdete nikde jinde. Jedním z nich je Café Bern, podnik s osobitou atmosférou, kde můžete ochutnat nejlepší fondue široko daleko. Druhou vyhlášenou specialitou je Entrecote steak (jinak známý jako Rib Eye). Protože je podnik těmito dobrotami vyhlášený, určitě si udělejte rezervaci předem.

  1. Kulturní park WesterGasFabriek

Industriální komplex z konce 19. století býval městskou plynárnou. To je ta méně zajímavá část historie. Ta zajímavější se začala psát v roce 2003. Po kompletní přestavbě tu vzniklo kulturní centrum plné nezávislých obchodů, galerií, restaurací a dějišť nejrůznějších akcí od festivalů, koncertů, filmových projekcí, výstav až po tradiční trhy. Ve WesterGasFabriek se prostě pořád něco děje.

WesterGasFabriek

  1. Pathé Tuschinski

Když v roce 1921 polský imigrant Abraham Icek Tuschinski otevíral své extravagantní art deco kino, pravděpodobně se mu ani nesnilo, že se z Pathé Tuschinski stane jedna z nejobdivovanějších budov v Amsterdamu. Tuschinski vložil do tohoto projektu to nejlepší, co se v danou dobu nabízelo: lidi, nápady i materiály. Dnes je kino zmodernizováno, ale budova včetně interiéru skýtá nevídaný zážitek z jiných časů. Všechny významné amsterdamské premiéry filmů se konají právě tady. A není divu: vidět film v tomto kině, to se s jinými podniky nedá srovnat.

  1. Kondomerie

Kromě umění, kultury, sýrů a tulipánů je Amsterdam proslulý svou Čtvrtí červených luceren (Red Light District), které se přezdívá čtvrť hříchu. Kromě mnohých dalších lákadel se zde nachází jedinečný podnik: Kondomerie. Není to muzeum v pravém slova smyslu, ale nabídka tohoto obchodu je tak pestrá a dechberoucí, že zde můžete prozkoumat všechny myslitelné trendy týkající se kondomů. Návštěva tohoto prazvláštního místa je úžasným zpestřením pobytu ve městě, které má svou vlastní definici hříchu.

Kondomerie Amsterdam