Prozkoumejte skryté klenoty Kolína nad Rýnem

Kolín nad Rýnem je jako bonboniéra plná různorodých lahůdek. V ulicích města najdete pozůstatky Starověkého Říma, památek na první křesťany, ale také divokou přírodu a ohromující moderní architekturu. Kromě míst uvedených ve všech bedekrech Kolín nabízí i řadu skrytých skvostů a zajímavých zážitků, na které nikdy nezapomenete. Následujících pět tipů vám pomůže s objevováním.

Tlustý Petr

1. Tlustý Petr

Takto láskyplně říkají místní „zvonu míru“ v Kolínském dómu. Zvon svatého Petra je největším samostatně zavěšeným zvonem na světě. I přes jeho rozměry a váhu okolo 24 tun je rozeznívám tradičně rozhoupáváním. Byl odlit v roce 1923 a od té doby jeho hluboké C zní při významných příležitostech církevního i světského roku. Můžete využít bohatého programu samotné katedrály, vyšplhat až na věž a prohlédnout si zblízka největší zvon světa.

Tip: Doporučené ubytování v Kolíně nad Rýnem a okolí: Nejlepší ubytování v Kolíně Nad Rýnem

Užijte si Kolín z výšky!

2. Užijte si Kolín z výšky!

Existuje jen málo měst, která jsou z výšky stejně neodolatelná, jako ze země. Pokud máte radši vyhlídky, můžete využít panoramatický rozhled z KölnTriangle. Ovšem nejlepší způsob, jak se potěšit pohledem na město i majestátný Rýn, je jízda lanovkou. Ta spojuje oba břehy řeky už přes 60 let a je neodmyslitelnou součástí místního koloritu. S oblibou ji využívají jak místní, tak milovníci pohledu z výšky. Pokud navíc nastoupíte na východním břehu, dojedete rovnou do kolínské ZOO.

Bazilika svaté Voršily

3. Bazilika svaté Voršily

Kolín nad Rýnem je plný architektonických pokladů. Bazilika svaté Voršily v sobě snoubí několik dějinných epoch a slohů. Byla vystavěna původně v románském stylu na pozůstatcích římského hřbitova. Údajně zde mělo spočinout 11 000 panen, které podle legendy doprovázely Voršilu na pouti do Říma a padly spolu s ní, když je přepadli Hunové právě u dnešního Kolína nad Rýnem. Relikviář kostela zdobí tisíce kostí z původního hřbitova. Později do stavby baziliky promluvila také gotika a vytvořila tak architektonický skvost, který vás uchvátí při nejmenším stejně jako slavná katedrála svatého Petra.

Botanická zahrada

4. Botanická zahrada

Pro osvěžení a odpočinek od shonu města je nejlepší najít si útočiště v přírodě. Zatímco malé městské parky mohou být během dne stejně přeplněné jako centrum města, rozlehlý areál Forstbotanischer Garten und Friedenswald je jako dělaný pro klidné procházky, posezení na lavičce, piknik nebo hry s dětmi. Kromě toho zde najdete původní i exotické rostliny, altánky i dětské hřiště. Nečekejte strojené parčíky, kde se musíte držet několika málo cestiček. V tomto parku snadno zapomenete, že jste vlastně v čtvrtém největším městě Německa

Praetorium

5. Praetorium

Kolín nad Rýnem založili Římané už v 1. století. Pozůstatky římského impéria ve městě dodnes najdete, ať už jde o Římskou věž nebo 12 jedinečných římských kostelů. Pravým výtahem do dob starověkých Římanů je právě návštěva muzea Praetorium. Budete moci obdivovat jejich inženýrské umění v zachovalé kanalizační chodbě, prohlédnout si ruiny několika budov a 3D modely, které předkládají, jak stavby vypadaly v plné slávě.