Zámek Veltrusy - Tajemství, Zajímavosti a Tipů pro Návštěvníky

Zámek Veltrusy, situovaný ve středočeském kraji v malebném městečku Veltrusy, je jedním z nejkrásnějších barokních skvostů České republiky. S bohatou historií, nádhernou zahradou a řadou tajemství, která čekají na objevení, je tato historická památka ideální destinací pro milovníky historie, přírody a kultury. V tomto článku se podíváme na některé zajímavosti a tipy, které byste měli znát, než se vydáte na návštěvu zámku Veltrusy.

Zámek Veltrusy: Tajemství, tipy a zajímavosti | Animod.cz

 1. Historie zámku:

  Zámek Veltrusy byl postaven v první polovině 18. století hrabětem Václavem Antonínem z Chotkových jako letní sídlo pro jeho rodinu. Během staletí zámek prošel několika přestavbami a rozšířeními, které dodaly jeho dnešní podobě jedinečný barokní styl s prvky rokoka a klasicismu.

  Tip: Doporučené ubytování v České Republice a okolí: Nejlepší ubytování v Česku

 2. Tajemství zámecké zahrady:

  Zámek Veltrusy je obklopen rozlehlou a nádherně upravenou zahradou, která byla navržena v anglickém krajinářském stylu. Zahradu zdobí malebné aleje, romantické zákoutí, umělé jeskyně a řada soch, které představují různé mytologické postavy. Při procházce zahradou nezapomeňte navštívit Velký vodopád, který je jedním z největších umělých vodopádů v České republice.

 3. Zámecká knihovna:

  Jednou z nejcennějších částí zámku Veltrusy je jeho rozsáhlá knihovna, která obsahuje více než 10 000 svazků, včetně vzácných prvotisků a rukopisů. Knihovna je vyzdobena bohatou štukovou výzdobou a nádhernými malbami na stropě.

 4. Divadelní sál:

  Zámek Veltrusy se může pochlubit jedním z nejkrásnějších a největších zámeckých divadel v České republice. Divadlo bylo postaveno v 18. století a je známo svou vynikající akustikou a nádhernými freskami, které zdobí stropy a stěny. V minulosti zde vystupovala řada významných osobností, včetně skladatele Františka Xavera Brixiho. I dnes zde pravidelně probíhají koncerty, divadelní představení a další kulturní akce.

 1. Zámecké sklepení:

  Pod zámkem Veltrusy se nachází rozsáhlé sklepení, které sloužilo jako úložiště potravin, vinařství a pivovar. V průběhu prohlídky zde můžete obdivovat staré nádoby na víno, původní sudové a dobové nástroje používané při výrobě vína a piva. Sklepení také skrývá tajemství spojená s druhou světovou válkou, kdy zde byly ukrývány cenné umělecké sbírky před nacisty.

 2. Tip pro návštěvníky:

  Kromě prohlídky zámku a jeho zahrad doporučujeme věnovat čas i okolnímu městečku Veltrusy, které nabízí řadu malebných uliček, náměstíček a historických památek, jako je kostel sv. Jana Křtitele nebo barokní socha sv. Floriána.

 3. Speciální akce a programy:

  Zámek Veltrusy pořádá během roku různé kulturní a společenské akce, jako jsou tematické prohlídky, koncerty, divadelní představení nebo trhy. Nezapomeňte sledovat oficiální webové stránky zámku nebo sociální média, abyste byli v obraze o aktuálním dění a mohli si naplánovat svou návštěvu podle svých zájmů.

Závěrem:

Zámek Veltrusy je skutečným pokladem českého barokního umění, který láká návštěvníky svou historií, architekturou a malebnou zahradou. Ať už jste milovník historie, přírody nebo kultury, zámek Veltrusy vám nabídne nezapomenutelný zážitek a inspiraci pro další cestování po krásách České republiky.