Jak se připravit na rodinnou dovolenou

Rodinná dovolená

Rodinná dovolená

Když mluvíme o rodinné dovolené, myslíme tím takovou dovolenou, kterou tráví rodiny společně. Rodiny totiž mají během své dovolené většinou úplně jiné nároky, přání a potřeby než například skupina přátel nebo pár bez dětí. A to zejména proto, že rodiny na dovolenou jezdí nejen s dětmi, ale někdy i s prarodiči, takže mohou být zastoupeny až tři rodinné generace.
Během rodinné dovolené má rodina možnost trávit více času společně než obvykle, kdy jeden nebo oba rodiče pracují. Děti zase přes týden chodí do školky nebo školy a rodina tak společně tráví jen malou část dne. Během takové dovolené mohou děti i rodiče a prarodiče využít volný čas k odpočinku, zábavě a vytvářet si tak společné zážitky.

Tip: Doporučené ubytování ve wellness hotelích: Nejlepší wellness ubytování

Jaké zvolit ubytování během rodinné dovolené?

Rodiny si většinou pro svoji dovolenou rezervují hotel, protože zde mají kromě ubytování zajištěno i jídlo a zábava pro celou rodinu. Oblíbené jsou zejména rodinné hotely, které se specializují na rodiny s dětmi a své služby, vybavení, volnočasové a animační nabídky přizpůsobují potřebám rodin. Pro děti je připraven bohatý zábavný program a na své si přijdou i rodiče: mohou si vybrat ze široké nabídky sportovních aktivit, wellness možností a volnočasových programů. Rodinnou dovolenou je však možné strávit i v běžném hotelu nebo třeba ve wellness hotelu, protože i tam bývá často nabízeno hlídání nebo volnočasové programy pro děti. Hotely kromě jednolůžkových a dvoulůžkových pokojů většinou nabízejí i rodinné pokoje, ve kterých se během dovolené může ubytovat celá rodina. V takových pokojích jsou většinou k dispozici buď dvě manželské postele, nebo jedna manželská postel a dvě samostatná lůžka, rozkládací gauč nebo patrová postel. Když jsou děti trochu starší, rodiny často volí možnost rezervace dvou dvoulůžkových pokojů. To znamená, že rodiče i děti mají svůj vlastní pokoj a obě strany mají více soukromí.

Kromě hotelů jsou u rodin oblíbené také apartmány, kde je většinou k dispozici mnohem více prostoru než ve standardním hotelovém pokoji. Rodiny si však přes den musí samy zajistit jídlo, což může představovat stres. Většinou zde chybí také volnočasové aktivity a péče o děti.


Speciální potřeby rodin s malými dětmi

Speciální potřeby rodin s malými dětmi

Rodiny s dětmi do 10 let mají s ohledem na destinaci, druh ubytování a gastronomii často své specifické potřeby. Hledají ubytování, které je vhodné pro malé děti a v ideálním případě by mělo mít k dispozici určitá bezpečnostní opatření, jako jsou bezpečností prvky na zásuvky, dveře a schodiště. Dále by mělo být možné zapůjčení dětské postýlky nebo doobjednání přistýlky, kterou lze umístit na pokoj rodičů. Pokud je v rámci pobytu zahrnutá i strava, měl by hotel nabízet jídlo a pití vhodné i pro malé děti. Aby mohli rodiče a děti sedět společně u stolu, jsou výhodou dětské a kojenecké židličky, stejně jako nádobí a příbory vhodné pro děti.

Malé děti mají jiné potřeby než dospělí, pokud jde i o bazén a wellness. Pro děti jsou ideální dětská brouzdaliště nebo i tobogány a bublinky, které slibují spoustu zábavy. Vítané je také různé vybavení pro děti, jako jsou pěnové žížaly, dětské rukávky nebo nebo plavecké pásky.

V mnoha hotelích jsou nabízeny různé animační programy jako je malování, ruční práce, různé hry a mnoho dalšího, takže se ti nejmenší zabaví a rodiče si odpočinou. Pokud však dáváte přednost trávení času se svými dětmi, jistě zde najdete aktivity i pro celou rodinu.


Volnočasové aktivity během rodinné dovolené

Volnočasové aktivity během rodinné dovolené

Přání a potřeby týkající se volnočasových aktivit během rodinné dovolené závisí především na věku dětí. Odpočinek si každá rodina představuje jinak: pro někoho je to dovolená na pláži, kde si děti mohou hrát s pískem a ve vodě, zatímco se rodiče opalují, pro jiného je to dovolená na horách, kde se může celá rodina vydat na túru, a pro některé je to poznávací cesta do vzrušujících destinací.

Pokud plánujete dovolenou u moře nebo u jezera, můžete se zde společně koupat, opalovat, stavět hrady z písku, šnorchlovat nebo hrát míčové hry. V některých destinacích jsou za poplatek nabízeny vodní sporty, jako je plachtění, surfování nebo šlapadla. Hory jsou ideální pro rodinnou dovolenou v kteroukoli roční dobu. V měsících, kdy na horách není sníh, lze podnikat procházky, túry nebo výlety na kole. Jakmile hory pokryje sněhová pokrývka, lze vybalit lyže, snowboardy anebo sáňky. Od tří let mohou děti navštívit lyžařskou školu, kde se naučí základní dovednosti na lyžích a jak bezpečně sjíždět sjezdovky. Každopádně zábava na sněhu při sáňkování a stavění sněhuláků je zaručena v každém věku. Během rodinné dovolené je dále možné podnikat různé výlety, navšitvit zoo, minigolfové hřiště nebo lanový park.

Prázdninové destinace na rodinné dovolené

Prázdninové destinace na rodinné dovolené

Cestování s rodinou vás může zavést kamkoli. Nejoblíbenějšími destinacemi však jsou hlavně hory a moře. Vzhledem k tomu, že možnost relaxace a dobré počasí je pro mnohé důležitým faktorem při rozhodování o dovolené, volí většina rodin destinace v jižní Evropě, kde je zaručeno teplé a slunečné počasí. Pro rodinnou dovolenou jsou oblíbené zejména destinace jako je Chorvatsko, Mallorca, Španělsko, Itálie, Řecko, Francie, Korsika a Sardinie.

Návštěva metropole je během rodinné dovolené spíše vzácností. Jakmile však děti dosáhnou určitého věku, může být dovolená ve městě atraktivní alternativou pro pobyt u moře. Děti už zvládnou chodit delší vzdálenosti a mají zájem poznávat historické a kulturní památky. Starší děti navíc již nechtějí trávit celou dobu dovolené jen s rodiči a touží po různých aktivitách, které jim právě výlet do města může nabídnout.

Než si zarezervujete rodinnou dovolenou

Než si zarezervujete rodinnou dovolenou, měli byste se zamyslet nad tím, jaké jsou vaše priority, co se týká relaxace, společně stráveného času s rodinou a zábavy pro děti. Informujte se předem o nabídce volnočasových aktivit, abyste našli svou ideální destinaci s perfektním ubytováním a prožili nezapomenutelnou dovolenou.