Prozkoumejte skryté klenoty Mnichova

Hlavní město německého Bavorska, Mnichov, máme jen kousek za hranicemi, tak proč ho alespoň na pár dní nenavštívit. Možná neoplývá tolika známými památkami, jako třeba Berlín, ale je populární pohostinností místních, dobrým jídlem a světovým fotbalem. Ano, máme na mysli farmářské trhy, festival Oktoberfest a fotbalový klub Bayern Mnichov. A teď vám dáme dalších 5 důvodů, proč si do Mnichova zajet, i když zrovna není přelom září a října a nehraje se ani Liga mistrů.

Surfování na řece

1. Surfování na řece

 Vydejte se na surf a chyťte tu správnou vlnu na dva kilometry dlouhé říčce Eisbach. Daleko od moře a pod širým nebem, v centru bavorského velkoměsta. Už od roku 1972 tady lidé surfují na řece, která protéká oblíbenou Anglickou zahradou. Po celý rok se zde pořádá nespočet různých soutěží a ty největší sportovní nadšence tady můžete spatřit i v zimě. Klidně se k nim přidejte, jen nezapomeňte na kvalitní neopren.

Tip: Doporučené ubytování v Mnichově a okolí: Nejlepší ubytování v Mnichově

Bernheimer-Haus

2. Bernheimer-Haus

 Populární dům Bernheimer-Haus, který byl od roku 1888 hlavním dodavatelem luxusního zboží pro královskou rodinu v Mnichově, je výstavním kusem nové barokní architektury. Skrytý skvost města chátral až do pozdních 90. let minulého století, kdy se dostal do rukou Deutsche Bank. Dnes je z něj obytný a obchodní komplex připomínající obraz starého Mnichova. Historii, vkus a extravaganci, která návštěvníky vrací do doby Habsburků.

Schodiště Umschreibung

3. Schodiště Umschreibung

 Projděte se po schodišti vedoucím do nebe, nebo vůbec nikam. Ukryté v atriu kancelářské budovy v Mnichově, zdá se, že vás schodiště dovede až k … nikam. „Umschreibung“ totiž ve skutečnosti není vůbec schodiště, ale socha dánského umělce Olafura Eliassona. Socha, vyrobená z oceli, je vysoká přes 9 metrů. Ve spodní části schodiště je otvor, takže po něm opravdu můžete vystoupit tak vysoko, jak jen to půjde. „Umschreibung“ má odkazovat k nekonečnému pohybu bez cíle, kterým výstup na toto schodiště zajisté je. Pro jiné schodiště symbolizuje názor, že život není cílem, ale spíše nepřetržitým pohybem.

Drak Wurmeck

4. Drak Wurmeck

 Vyfoťte se u hrůzného draka sedícího na rohu mnichovské radnice. Přestože se velký drak schovává nad chodci, připravený rozpoutat nekonečný teror, nemusíte mít obavy. Kovové zvíře pouze řipomíná monstrum zabité odvážnými lidmi Mnichova. Podle místních legend, v temných časech středověku, vylétl okřídlený drak ze země v centru Mnichova. Mezi lidmi rozséval mor, smrt a zkázu, dokud se mu občané nepostavili a stvoření nezabili. Událost připomíná kovová dračí socha připevněná na boku mnichovské radnice

Valentin Karlstadt Museum

5. Valentin Karlstadt Museum

 Navštivte opravdu vážné muzeum věnované dvěma německým komediantům. Muzeum Karla Valentina a Liesla Karlstadta najdete ve věži Isarské brány, která je součástí bývalého opevnění Mnichova. Pokud zrovna tyto německé komedianty neznáte, nevěste hlavu. V muzeu najdete nejen kuriozity z jejich života, ale také další zajímavé a vtipné kousky. Třeba , které jdou pozpátku, zimní párátko s kožešinovou úpravou a řízení na čtení mezi řádky. Cedule a nápisy jsou sice v němčině, ale můžete si zamluvit prohlídku s výkladem v angličtině.

Mnichov mimo Oktoberfest

Dobrá zpráva je, že i když do Mnichova zavítáte jindy než na přelomu září a října, pivo si stále můžete dát v jedné z mnoha typických bavorských zahrádek, tzv. Biergarten. Ochutnejte všudypřítomný currywurst a vydejte se poznat Mnichov tak, jak byste ho s průvodci viděli jen stěží.

Mapa