Tipy na výlet: Objevte kouzlo Hradu Štramberk

Hrad Štramberk, někdy označovaný jako "Moravský Gibraltar", je jedním z nejmalebnějších hradních komplexů v České republice. Nachází se na vrcholu kopce Kotouč v malebném městečku Štramberk v okrese Nový Jičín. Tato historická stavba, která je zapsána na seznamu kulturních památek, má svým návštěvníkům co nabídnout, ať už jde o fascinující historii, nádherný výhled na krajinu nebo možnosti zábavy pro celou rodinu.

Objevte kouzlo Hradu Štramberk

Historie

Hrad Štramberk byl založen ve 13. století a v průběhu let byl několikrát přestavěn a rozšířen. Přestože je nyní částečně zříceninou, stále uchovává mnoho pozoruhodných historických prvků a nabízí jedinečný vhled do středověké architektury a života na hradě.

Tip: Doporučené ubytování v Ostravě a okolí: Nejlepší ubytování na severní Moravě

Jak se tam dostat

Městečko Štramberk je snadno dostupné autem, autobusem či vlakem. Nejbližší železniční stanice je ve městě Nový Jičín, odkud je Štramberk vzdálen pouhých 6 km. Z Nového Jičína je možné dojet do Štramberka autobusem nebo si pronajmout kolo a vydat se na příjemnou cyklistickou výpravu.

Prohlídka hradu

Prohlídka hradu Štramberk je zážitek, který si nenechte ujít. Objekty, které můžete navštívit, zahrnují zbytky opevnění, zříceninu gotického kostela svatého Jana Křtitele a věž Trúba, která je jedním z nejznámějších symbolů Štramberka. Ze 40 metrů vysoké věže Trúba se naskýtá úchvatný panoramatický výhled na okolní krajinu a městečko.

Okolní příroda a turistika

Hrad Štramberk je obklopen překrásnou přírodou, která poskytuje nespočet možností pro turistiku a cyklistiku. V okolí se nachází mnoho značených turistických tras, které vás provedou malebnými lesy a údolími. Jednou z nejpopulárnějších tras je naučná stezka Šipka, která vás zavede k jeskyni Šipka, kde byly objeveny pozoruhodné pravěké nálezy, včetně slavného "Štramberského ucha". Tato jeskyně je významným archeologickým nalezištěm a přístupná je pouze v průvodci.

Městečko Štramberk

Při návštěvě hradu Štramberk si nenechte ujít prohlídku samotného městečka. Jeho historické jádro je překrásné a nabízí řadu zajímavých památek, jako je kostel svatého Martina, radnice nebo Trúba. Kromě toho je ve městě mnoho příjemných kaváren, restaurací a obchůdků, kde si můžete pochutnat na místní specialitě - štramberských trubičkách.

Rodinné aktivity

Hrad Štramberk a jeho okolí nabízejí řadu aktivit pro celou rodinu. Kromě turistiky a cyklistiky můžete navštívit místní Muzeum Štramberk, kde se dozvíte více o historii a kultuře regionu. Pro děti je v městečku také několik dětských hřišť a interaktivních stanic.

Závěrem

Hrad Štramberk je ideálním cílem pro výlet, který nabízí bohatý zážitek plný historie, přírody a kultury. Ať už máte rádi procházky v přírodě, objevování historických památek nebo si chcete užít místní gastronomii, Štramberk a jeho okolí vás určitě nezklamou. Navštivte tento malebný kout Moravy a užijte si nezapomenutelný výlet.