Vodní elektrárna Dlouhé Stráně: Tipy a zajímavosti pro návštěvníky

Vodní elektrárna Dlouhé Stráně, která se nachází v Jeseníkách, je jedním z největších technických zázraků České republiky. Tato inovativní elektrárna je nejen energetickým zdrojem, ale i turistickou atrakcí. V tomto článku vám představíme několik tipů a zajímavostí, které byste si při návštěvě tohoto unikátního místa neměli nechat ujít.

Vodní elektrárna Dlouhé Stráně: Tipy & info

  1. Historie a technické informace

Vodní elektrárna Dlouhé Stráně byla dokončena v roce 1996 a je jednou z největších a nejmodernějších reverzních vodních elektráren v Evropě. Elektrárna se skládá ze dvou nádrží - horní a dolní. Tyto nádrže jsou propojeny dvěma potrubími o délce 4,4 km a průměru 5,2 metrů. Elektrárna má celkový výkon 2x 325 MW a roční produkci energie 600-700 GWh.

Tip: Doporučené ubytování v Ostravě a okolí: Nejlepší ubytování na severní Moravě

  1. Prohlídky elektrárny

Elektrárna Dlouhé Stráně nabízí odborně vedené prohlídky, které zahrnují návštěvu strojovny, kontrolního centra a výklad o fungování elektrárny. Prohlídky jsou vhodné pro všechny věkové kategorie a poskytují jedinečný pohled na fungování tohoto inženýrského skvostu.

  1. Turistické trasy a vyhlídky

V okolí vodní elektrárny Dlouhé Stráně se nachází několik turistických tras, které vedou přes krásnou přírodu Jeseníků. Tyto trasy nabízejí nádherné výhledy na horní nádrž a široké okolí. Mezi oblíbené trasy patří například cesta z Koutů nad Desnou, která vede přes vrchol Praděd až k horní nádrži.

  1. Informační centrum a parkoviště

U dolní nádrže se nachází informační centrum, kde si můžete zakoupit vstupenky na prohlídku elektrárny a získat informace o turistických trasách a dalších atrakcích v oblasti. Nedaleko informačního centra je také parkoviště, kde můžete nechat své auto a pokračovat pěšky nebo využít veřejnou dopravu.

  1. Cykloturistika a horská kola

Okolí vodní elektrárny Dlouhé Stráně je ideální pro cykloturistiku a horskou kola. Existuje mnoho značených cyklotras, které se táhnou napříč Jeseníky a nabízejí nádherné výhledy na krajinu. K dispozici je také několik půjčoven horských kol, kde si můžete pronajmout kolo a vydat se na vlastní pěst.

  1. Relaxace a gastronomie

Po náročném dni plném dobrodružství si můžete odpočinout v některém z místních horských hotelů nebo penzionů. V okolí elektrárny najdete také několik restaurací a bufetů, kde si můžete dopřát chutné jídlo a občerstvení.

  1. Návštěva v zimních měsících

Vodní elektrárna Dlouhé Stráně je atraktivní turistickou destinací i v zimních měsících. V blízkosti se nachází několik lyžařských středisek, které nabízejí sjezdové i běžecké trasy pro všechny úrovně zdatnosti. Prohlídky elektrárny jsou dostupné i v zimě, ale je třeba si rezervovat místo předem.

Závěrem

Vodní elektrárna Dlouhé Stráně je skvělou destinací pro ty, kteří mají zájem o techniku, přírodu nebo aktivní dovolenou. Ať už si zvolíte prohlídku elektrárny, pěší turistiku, cykloturistiku nebo lyžování, návštěva tohoto místa vám zaručeně nabídne nezapomenutelné zážitky.