Zajímavosti a tipy: Rijksmuseum v Amsterdamu

Rijksmuseum v Amsterdamu je jedním z nejvýznamnějších a nejnavštěvovanějších muzeí na světě. Tato instituce, která byla založena v roce 1800, je domovem největší sbírky nizozemského umění a historie. Od mistrovských děl starých mistrů, jako jsou Rembrandt, Vermeer a Van Gogh, po fascinující exponáty z období nizozemského Zlatého věku, Rijksmuseum nabízí bohatý zážitek pro milovníky umění a historie. V tomto článku se podíváme na několik zajímavostí a tipů, které vám pomohou co nejvíce si užít vaši návštěvu Rijksmuseum.

Zajímavosti a tipy: Rijksmuseum v Amsterdamu

  1. Mistrovská díla

Rijksmuseum je známý svou sbírkou mistrovských děl starých mistrů, přičemž nejznámějším dílem je "Noční hlídka" od Rembrandta. Toto dílo je považováno za jeden z vrcholů nizozemského barokního umění a je jedním z nejvýznamnějších děl v muzeu. Dalšími významnými díly jsou "Mlékařka" od Vermeera, "Žena čtoucí dopis" od Gabriela Metsua a "Autoportrét" od Vincenta van Gogha.

Tip: Doporučené ubytování v Amsterdamu a okolí: Nejlepší levné ubytování v Amsterdamu

  1. Nizozemský Zlatý věk

Rijksmuseum se zaměřuje na dějiny a umění Nizozemska, zvláště na období Zlatého věku (17. století), kdy Nizozemsko prožívalo své největší kulturní a ekonomické rozkvěty. V muzeu najdete bohatou sbírku obrazů, soch, nábytku, keramiky a dalších předmětů, které ilustrují bohatství a sofistikovanost této epochy.

Nizozemský Zlatý věk

  1. Architektura muzea

Samotná budova Rijksmuseum je také velkým důvodem k návštěvě. Navržen v roce 1885 architektem Pieterem Cuypers, muzeum je směsicí gotických a renesančních stylů. Po rozsáhlé renovaci, která trvala 10 let a byla dokončena v roce 2013, byla budova modernizována a zároveň udržela svou původní atmosféru.

  1. Asijská sbírka

Rijksmuseum také nabízí bohatou sbírku asijského umění, která zahrnuje více než 8 000 předmětů. Tato kolekce zahrnuje předměty z Číny, Japonska, Indonésie a dalších asijských zemí, a představuje jednu z nejlepších sbírek asijského umění v Evropě. Mezi exponáty najdete japonské dřevořezby, čínské porcelánové vázy a indické sochy.

  1. Slavný Cuypersův sál

Cuypersův sál, pojmenovaný po architektovi muzea, je jedním z nejkrásnějších prostor v Rijksmuseum. Tento impozantní sál s vysokými stropy a zdobenými stěnami je často využíván pro koncerty a speciální akce, a je ideálním místem pro odpočinek během vaší návštěvy muzea.

Tipy pro návštěvu Rijksmuseum

  1. Kupte si lístky online

K zakoupení lístků do Rijksmuseum doporučujeme využít online prodeje. Tímto způsobem můžete předejít dlouhým frontám u pokladen a ušetřit čas. Navíc, pokud si zakoupíte Amsterdam City Card, máte nárok na zdarma vstup do Rijksmuseum a mnoha dalších atrakcí v Amsterdamu.

  1. Vyhněte se davům

Rijksmuseum je velmi populární a často přeplněný, zejména během letních měsíců. Chcete-li se vyhnout davům, navštivte muzeum brzy ráno nebo pozdě odpoledne a vyhýbejte se víkendům.

  1. Plánujte si dostatek času

Rijksmuseum je obrovské, a aby jste si mohli prohlédnout všechny sbírky a exponáty, doporučujeme si vyhradit alespoň půl dne. Pokud máte omezený čas, zaměřte se na nejslavnější díla a sbírky, které vás nejvíce zajímají.

  1. Využijte audioprůvodce

Rijksmuseum nabízí audioprůvodce, který vám poskytne podrobné informace o nejvýznamnějších dílech a exponátech. Audioprůvodce je k dispozici v několika jazycích a můžete si jej půjčit zdarma při zakoupení vstupenky.

  1. Navštivte muzejní obchod a kavárnu

Nezapomeňte navštívit muzejní obchod, kde najdete řadu suvenýrů, reprodukcí, knih a dalších předmětů souvisejících s exponáty a uměleckými díly v Rijksmuseum. Obchod je ideálním místem pro nákup originálních dárků a památek na vaši návštěvu.

Kavárna Rijksmuseum, Rijks Café, se nachází v přízemí muzea a nabízí široký výběr nápojů, občerstvení a lehkých pokrmů. Je to ideální místo pro odpočinek a nabrání sil během návštěvy muzea.

Závěrem

Rijksmuseum v Amsterdamu je jedinečným a nezapomenutelným zážitkem pro milovníky umění a historie. S jeho bohatými sbírkami, impozantní architekturou a mnoha zajímavostmi je to atrakce, kterou byste si rozhodně neměli nechat ujít při návštěvě holandského hlavního města. S našimi tipy a doporučeními si můžete užít návštěvu Rijksmuseum naplno a odnést si z ní nezapomenutelné zážitky.