Křivoklát: historie a zajímavosti hradu na půl cesty mezi Prahou a Plzní

Hrad Křivoklát, jeden z nejstarších a nejzachovalejších hradů v České republice, se nachází asi 40 km západně od Prahy. Tento hrad byl postaven ve 13. století na strategickém místě nad řekou Berounkou a sloužil jako královské sídlo českých panovníků. Dnes je hrad Křivoklát otevřen veřejnosti a nabízí návštěvníkům několik prohlídkových okruhů, které představují bohatou historii a zajímavosti hradu. V následujícím článku vám představíme hrad Křivoklát a jeho prohlídkové okruhy.

Prohlídkové okruhy

  1. Hradní prohlídka

Hradní prohlídka je základním okruhem, který vás provede nejvýznamnějšími místnostmi hradu. Během prohlídky navštívíte Královský sál, kapli sv. Václava, hradní vězení a další prostory, které ilustrují život na hradě ve středověku. Průvodce vám také představí historii hradu a jeho významné obyvatele.

Tip: Doporučené ubytování v Praze a okolí: Nejlepší levné ubytování v Praze a středních Čechách


Prozkoumejte hrad Křivoklát, jeho historii a zajímavosti.

  1. Umělecká sbírka

Hrad Křivoklát je domovem jedné z největších sbírek gotického umění v České republice. Tato prohlídka vás zavede do hradní galerie, kde budete moci obdivovat bohatou sbírku obrazů, soch a náboženských předmětů z období 14. až 16. století.

  1. Hradní knihovna

Hradní knihovna je jednou z nejcennějších částí Křivoklátu. Během této prohlídky budete mít možnost zhlédnout více než 50 000 knih, včetně vzácných rukopisů a prvotisků. Zde se nachází také sbírka starých map, které dokumentují vývoj českých zemí a Evropy.

  1. Věž hradu Křivoklát

Pro milovníky dobrodružství a krásných výhledů je k dispozici prohlídka hradní věže. Výstup na věž je náročný, ale odměnou vám bude úchvatný panoramatický pohohled na okolní krajinu. Z výšky 42 metrů můžete obdivovat panoráma Berounky, lesů a okolních vesnic.

  1. Přírodní naučná stezka

V okolí hradu Křivoklát je také možné absolvovat naučnou stezku, která vás seznámí s přírodními krásami tohoto místa. Stezka je dlouhá asi 3 kilometry a nabízí návštěvníkům příležitost prozkoumat lesy, louky a skalní útvary v okolí hradu. Během procházky můžete také narazit na různé druhy rostlin a živočichů, kteří zde žijí.

Zajímavosti

Hrad Křivoklát je bohatý na zajímavosti a tajemství, které dodnes přitahují návštěvníky z celého světa. Některé z nich zahrnují:

  • Hradní vězení, které je známé pro svou hrůzostrašnou historii. V minulosti zde byli vězněni a mučeni jak šlechtici, tak prostí lidé, kteří se provinili proti panovníkovi. V hradním mučírně můžete vidět některé z použitých nástrojů a zařízení.
  • Legenda o zlatém pokladu, který je údajně ukrytý v blízkosti hradu. Podle pověsti je poklad ukrytý v jedné ze skalních štěrbin a chrání ho černý pes.
  • Místní kultura a tradice, které lze poznat při návštěvě hradu během různých kulturních akcí, jako jsou trhy, koncerty, divadelní představení a rytířské turnaje.

Závěrem

Hrad Křivoklát je skvělým cílem pro milovníky historie, umění, přírody a dobrodružství. Prohlídkové okruhy nabízejí návštěvníkům jedinečný zážitek a možnost objevit bohatou historii a krásy tohoto místa. Pokud plánujete návštěvu České republiky, hrad Křivoklát by rozhodně neměl chybět na vašem itineráři.