Zajímavosti a tipy pro návštěvu zámku Versailles

Versailles je jednou z největších a nejvýznamnějších památek světového dědictví. Tento rozsáhlý zámek a jeho okolní zahrady jsou symbolem absolutní monarchie starého režimu a jsou jednou z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí ve Francii. Pokud plánujete návštěvu Versailles, zde jsou některé zajímavosti a tipy, které vám pomohou lépe si to užít.

Plánujete návštěvu zámku Versailles?

Historické pozadí

Versailles byl původně lovecký pavilon, který pro sebe a svůj dvůr nechal postavit král Ludvík XIV. v roce 1661. V průběhu následujících 50 let se stal centrem politické moci ve Francii, když byl značně rozšířen a rekonstruován. Zámek Versailles je známý svým bohatým interiérem, především za Zrcadlovou síň, a také za své nádherné zahrady.

Tip: Doporučené ubytování v Paříži a okolí: Nejlepší levné ubytování v Paříži

Tipy pro návštěvu

 1. Plánujte předem: Versailles je obrovský a jeho prohlédnutí může trvat celý den. Proto je dobré si předem naplánovat, co chcete vidět a kolik času chcete strávit v jednotlivých částech zámku a zahrad.

 2. Vyhněte se davům: Pokud je to možné, navštivte Versailles během týdne, kdy je méně návštěvníků. Pokud se rozhodnete jít o víkendu, snažte se přijít co nejdříve, abyste se vyhnuli davům.

 3. Využijte audioprůvodce: Zámek Versailles nabízí audioprůvodce, který vám poskytne podrobné informace o historii a architektuře zámku. Doporučujeme ho využít, abyste měli co nejlepší zážitek.

Zajímavosti

 1. Zrcadlová síň: Tato neuvěřitelně krásná a monumentální místnost je jednou z nejznámějších částí Versailles. Je dlouhá 73 metrů a zdobí ji 357 zrcadel. Zrcadla byla v době výstavby velmi drahá a jejich použití v takovém rozsahu bylo symbolem královského bohatství.

 2. Zahrady Versailles: Zahrady Versailles jsou skoro tak slavné jako samotný zámek. Rozkládají na více než 800 hektarech a jsou plné nádherných fontán, soch, květinových záhonů a nezapomenutelných výhledů na zámek. Navíc se zde konají pravidelné vodní hry s hudbou.

 1. Petit Trianon a Marie Antoinettina vesnice: Petit Trianon byl postaven pro Madame de Pompadour, milenku Ludvíka XV., ale je nejvíce spojen s Marií Antoinettou, která zde trávila čas, když chtěla uniknout od náročného života na královském dvoře. Nedaleko Petit Trianonu najdete také Marie Antoinettinu vesnici, malou idylickou vesničku s farmou, kterou si nechala postavit královna, aby si mohla užívat jednoduchého venkovského života.

Tipy pro návštěvu

 1. Návštěva v pravou dobu: Pokud máte možnost, navštivte Versailles během jara nebo na podzim. Zahrady jsou v těchto ročních obdobích zvláště krásné. Navíc v létě může být ve Versailles velmi horko a přeplněno.

 2. Občerstvení: Uvnitř zámeckého komplexu se nachází několik restaurací a kaváren. Zvažte možnost pikniku v zahradách Versailles. Existují speciálně vyhrazené piknikové oblasti, kde si můžete vychutnat oběd s výhledem na zámek a zahrady.

 3. Kombinované vstupenky: Pokud plánujete navštívit i další části Versailles, jako je Grand Trianon, Petit Trianon a Marie Antoinettina vesnice, zvažte zakoupení kombinované vstupenky, která vám umožní vstup do všech těchto oblastí.

  Versailles: Zajímavosti a tipy pro vaši návštěvu

Versailles je skutečným skvostem francouzské historie a kultury. Jeho velkolepé interiéry, nádherné zahrady a bohatá historie jistě zanechají trvalý dojem na každého, kdo ho navštíví. Bez ohledu na to, jestli jste vášnivý historik, milovník umění, nebo jednoduše cestovatel hledající jedinečný zážitek, Versailles je místo, které byste rozhodně neměli vynechat.